Konstrukcja gospodarstw rolnych w naszym kraju jest w dalszym ciągu odmienna od reszty Europy. Pomimo zachodzących siłą rzeczy zmian, w dalszym ciągu przeważają gospodarstwa średnie i małe, o niezbyt wysokich dochodach. W gospodarstwach tego typu jakakolwiek inwestycja w sprzęt i machiny do produkcji rolnej stanowi istotny kłopot.

Skutkiem tego też nabywane są wielokrotnie machiny używane, z drugiej lub ewentualnie nawet trzeciej ręki, wymagające ciągłej konserwacji i częstych napraw. Ulegające zniszczeniu części traktorów agrarnych oraz innych machin w miarę zużywania w trakcie intensywnej eksploatacji muszą być zastępowane sprawnymi, które znajdziesz na domenie internetowej części do maszyn rolniczych. Nie zawsze jest nieodzowność zamontowania fabrycznie oryginalnego zamiennika, zazwyczaj wystarcza zamiana na część najzwyczajniej w świecie sprawną, nawet używaną.

Najważniejsza w takiej sytuacji jest dostępność części zamiennych i szansę ich zakupienia „od ręki”. Przez możliwość zakupienia trzeba rozumieć nie tylko realną dostępność przydatnego towaru, jednak i jego cenę będąca na takim poziomie, by nie będzie burzyła prostego budżetu gospodarstwa. Chwila uszkodzenia machiny jest raczej nie do przewidzenia, a zdarza się na ogół w trakcie w najwyższym stopniu intensywnych robót gospodarskich, a takie odbywają się sezonowo, w tym samym czasie we wszystkich gospodarstwach.

Właśnie dlatego w momencie awarii wyposażenia, wybitnie trudno jest o sąsiedzką pożyczkę machiny, bowiem wszelkie są niezbędne równocześnie. Najważniejszym rozwiązaniem problemu byłby serwis na miejscu, pracujący non stop. Od czasu kiedy tak właściwie upadły PGR-y oraz zlikwidowano większość spółdzielni produkcyjnych, na dostępny oraz tani warsztat naprawczy trudno liczyć.

Najistotniejsza niemniej jednak sprawą jest by części do ciągników rolniczych i wszystkich na ogół używanych maszyn można było kupić jak najbliżej swojej miejscowości. Trudno spodziewać się, aby punkty sprzedaży firmowe z oryginalnymi markowymi częściami do ciągników były w każdej wsi bądź chociażby gminie. Niemniej jednak istnienie jak najgęstszej sieci punktów sprzedaży części używanych, komisowych, jest jak najbardziej realne. Podzespoły muszą być sprawdzane oraz testowane przed sprzedażą.