Jakikolwiek lekarz stomatolog jest inny i muszą oni zdawać sobie kwestię, iż każdy pacjent też jest inny. W dawnych czasach było mocno zauważalne, że dentysta, może nie każdy, lecz wielu z nich, traktuje każdego pacjenta tak samo. Musi mu wpaść w jamę ustną i zrobić swoje, nie ważne całkiem było, iż pacjent jest człowiekiem i ma swoje uczucia i odczucia, a w głównej mierze odczucia bólu. Niegdyś stomatologowie mieli dość słuchania od każdego pacjenta jego narzekań, iż się boją i że boli. Nastały czasy teraźniejsze, a wspólnie z nimi, bezlik konkurencji, również na rynku lekarzy dentystów. W związku z tym, lekarze dentyści, poszli po rozum do głowy i od jakiegoś czasu zauważalne jest dość mocno, iż zaczęli oni nad wyraz zadbać o swojego pacjenta. Pośród nich są różni ludzie, jedni powiadają do lekarza, proszę rwać, ja się nie boje, tudzież inni, nawet dorośli, błagają o jak najogromniejsze znieczulenie, a nawet narkozę, bowiem się boją, ponieważ boli. Lekarz musi być wyrozumiały i otwarty na potrzeby.

W ówczesnych czasach ludzie rzadko chodzili do dentysty lub ewentualnie chodzili tylko Tobie, którzy bólu się nie bali. Gabinety stomatologiczne wybitnie sporadycznie były wyposażone w porządne znieczulenia, a jeśli już, to były one niesłychanie drogie, a w pewnych sytuacjach również niebezpieczne. Dawniej takie były czasy, że dentysta koni musiał oszczędzać, a pacjent na tym tracił lub ewentualnie to dentysta traciła pacjenta, bowiem kiedy tak właściwie na fotelu niemiłosiernie bolało, w szeregu przypadków zachodziła reakcja, że pacjent już przenigdy do dentysty nie powracał.

Nie chodziło o lekarza oraz jego osobę, lecz o sam ból i strach przed nim. W wypadku wielu ludzi można odnotować niesłychanie długi okres przerwy w odwiedzaniu stomatologa, niejednokrotnie jest to więcej niż pięć lat. Na szczęście, postęp techniczny ruszył do przodu, a wspólnie z nim pojawiło się na rynku oraz w gabinetach stomatologicznych wiele unowocześnionych leków oraz metod, a razem z nimi znieczulenia. Większość pacjentów już przestała się obawiać, bowiem na fotelu wolno nawet dostać znieczulenie przed zastrzykiem ze znieczuleniem.