Jak dużo jest dyscyplin medycyny? Kompletne co niemiara. Rozpoczynając od kardiologii absorbującej się chorobami serca po psychiatrię zaprzątającą się chorobami umysłu. Z jakiego powodu wciąż mało się mówi o takiej dyscyplinie, jaką jest ziołolecznictwo? Jest to bodaj związane z brakiem zaufania do tej sfery, która koncentruje się wyłącznie na „owocach natury”, którymi są owoce, zioła, zboża i ogólnie różne rośliny. Kiedy boli nas głowa, zęby lub ewentualnie po prostu jest nam zimno w wielu przypadkach sięgamy po różnorodnego typu lekarstwa. Biorąc je nie zastanawiamy się przeważnie, z czego są zrobione, zależy nam po największej części na działaniu. Drążąc bardziej temat, można odnieść doświadczenie, że człowiek coraz to mniej zastanawia się nad tym, z jakich składników składa się to, co on sam spożywa. Wracając do lekarstw, można rzucić w ślepo, że lekarstwa powstają w zakładach farmaceutycznych i w większości powstają na drodze syntetycznych reakcji. Zgadza się. Jednakże zapomina się, że pierwsze leki – te najprostsze pochodzą w zasadzie z produktów roślinnych takich jak zioła, owoce – wypróbuj więcej na zioła na raka. Kto z nas nie pił melisy?

Powtarza się melisa, melisa, lecz nikt nie wie, co to jest tak faktycznie ta melisa. Większa część uważa, że to po prostu nazwa własna tegoż lekarstwa na uspokojenie. Melisa to nic innego jak nazwa zioła, jakie rośnie na terenie Europy i Azji. Zioła w medycynie od zawsze stanowiły jej istotne ogniwo. Posadą do spożycia zioła w celu leczniczym były wcześniejsze obserwacje i badania, jakie stały się bazą do przyznawania funkcji pojedynczym roślinom leczniczym. Zioła w medycynie stały się znaczącym zwrotem w leczeniu ludności, bo są one ogólno dostępne a jeżeli nawet występowałaby ich mała liczba, to zawsze można je uprawiać jak sztampowe rośliny.

Ziołolecznictwo swoje „boom” przeżywało w okresie średniowiecza, kiedy tak właściwie to chrześcijańscy duchowni ćwiczyli ten typ medycyny jako zgodny z „wolą bożą” oraz niezakłócający równowagi w świecie. Najpospolitszym typem zioła jest rumianek, ale mało, kto wie o jego zdrowotnych atrybutach odnawiających cerę. Statystycznie ziołolecznictwo, cieszy się największych powodzeniem w państwach Orientu, gdzie kult Buddy jako poprzednika życia w zgodzie z naturą, przyczynił się do jej rozwoju.