Wiele ludzi zastawia się nad tym, co jest po śmierci? Tym z pewnością nie będziemy się zajmować. Skoncentrujmy się na drodze między życiem a światem wiecznym, czyli na pogrzebie. Ciała ludzkie w większości wypadków są ukrywane w ziemi, a w związku z tym potrzebują należytego miejsca oraz oznaczenia. Takie oznaczenie zapewniają nagrobki, jakie są ikoną nekropolii. Przeróżne nagrobki z granitu czy też marmuru dekorują doły z ciałami ludzkimi. Ważne jest to, by dobrać nagrobek do wymiarów miejsca pochówku. Właśnie dlatego firmy kamieniarskie, które aranżują nagrobki proponują przeróżne rodzaje cmentarnych dodatków. Nie chodzi o jakość oraz o materiał, z którego zostanie skonstruowany nagrobek. Chodzi przede wszystkim o wymiar. Nagrobki podwójne zezwalają na pochowanie znacznie większej liczby ciał, niż nagrobki poznań stereotypowe. Istnieją także rodzinne grobowce, gdzie ukrywa się praktycznie wszelkich członków rodziny.

Obecnie na cmentarzach napotykamy nagrobki pojedyncze, podwójne lub rodzinne, innymi słowy te pokaźniejsze. Grobowce oraz krypty to wyjątkowość. Ich już się nie stosuje. Naukowcy twierdzą, iż ciało powinno spoczywać w Ziemi, która szybko zaopiekuje się resztkami, jakie pozostaną po człowieku. Wobec tego dużo rodzin decyduje się na cmentarne obrzędy. Alternatywą jest kremacja ciała. Ta moda w Polce jeszcze nie narosła do istotnych formatów. Ponadto nie każdy kojarzy przyzwoicie kremację. Śmierć kojarzy się z ceremonią pogrzebową i długim snem w trumnie. By trumna spoczywała w spokoju – wymagane są nagrobki. Można wykupić miejsce na cmentarzu oraz nie obudować miejsca pochowania wyjątkowymi nagrobkami.

Jednakże takich metod raczej się nie praktykuje. Jeśli poszukujemy większego pomnika – nie ma problemu. Jednostki gospodarcze też są na to przygotowane. Zakłady tworzące nagrobki podwójne perfekcyjnie zdają sobie sprawę z tego, co zaproponować rodzinie, jaka dopiero co straciła bliską osobę. To skomplikowana chwila. Jednak nie wolno mówić w tym fachu i miłych chwilach lub też o uciesze, która po prostu jest nie na miejscu. Katalogi, propozycje zakładów pogrzebowych oraz kamieniarskich są wsparciem. Mamy prawo w spokoju zdecydować, jaki typ nagrobka wybrać. W wielu przypadkach wzory są typowane pod dyktando najbliższej rodziny.