Proponując wakacyjny wyjazd, nieważne, czy na obszarze tylko stworzonego przez nas państwa, czy także ma to być wyjazd za granicę, mamy generalnie do wyboru dwie zasadnicze opcje – czy wyjechać indywidualnie, czy także w większej grupie ludzi, a w następstwie tego wyjazd byłby a la wycieczka grupowa. Oba rozstrzygnięcia mają swoje atuty oraz minusy, z tej przyczyny warto podjąć w tej kwestii decyzję w zależności od osobnych preferencji oraz oczekiwań. Na pewno wyjazd grupowy będzie skutkował tym, że będziemy musieli w znacznie większym stopniu podporządkować się reszcie grupy, przyjąć założenia, jakie ustalone zostają czy też przez większość naszych towarzyszy wyjazdów, lub także przez organizatora czy pilota pełnej wycieczki. Niemniej jednak taki wyjazd oswobadza nas od wielu kwestii, dotyczących organizowania pojedynczych wypraw na przykład jednodniowych w najbliższe okolice miejsca, gdzie spędzamy wakacje, organizacja biletów na różnorodne imprezy towarzyszące i tak dalej.

Z kolei wyjazd osobny daje większe możliwości zwiedzania poszczególnych zaułków według własnych preferencji oraz upodobać, bez względu na inne osoby towarzyszące – więcej na Ecotravel. Planując swoje wakacje, naturalnie w rozumieniu wakacje dla naszej klarownej rodziny, na pewno mamy pewnego rodzaju dylemat, nie wyłącznie gdzie pojechać, ale również czy okres urlopu spędzić gdzieś w kraju lub też wyjechać za granicę.

Na pewno taki wyjazd zagraniczny ma okazję dostarczyć znacznie więcej atrakcji, szczególnie że możemy zaplanować podróż do kraju, gdzie w danej porze roku będzie panowała korzystniejsza pogoda aniżeli w kraju. Prócz tego jest więcej dyspozycji doboru atrakcji turystycznych do zwiedzenia, szczególnie w sytuacji, kiedy tak właściwie już w kraju zwiedziliśmy najbardziej interesujące miejsca oraz taki wyjazd byłby powieleniem któregoś z poprzednich wyjazdów.

Z kolei ferie w kraju także maja swój urok, bo przecież mamy nadzwyczaj wiele ślicznych, interesujących turystycznie miejsc praktycznie w każdym województwie, można wybrać się nad Bałtyk, na Mazury albo również w góry, jakie są piękne o każdej porze roku.

Następny atut wakacji spędzanych w kraju to szansa w każdej chwili powrotu do miejsca zamieszkania, co może być utrudnione w sytuacji, kiedy tak właściwie wczasy spędzamy na przykład w Egipcie, a biuro podróży – stworzony przez nas operator wakacyjny – zbankrutuje.