W dowolnym gabinecie oraz biurze powinny znajdować się dwa źródła światła. Dojście do światła naturalnego sprawia, iż osoba pracująca w takim miejscu jest żywa i nie czuje zmęczenia. Praca przy świetle sztucznym może być nie tylko powodem ziewania, jakkolwiek także istotnych błędów. W następstwie tego każde biurko może być doświetlone światłem, jakie bada przynajmniej przez jedno okno. Najodpowiedniej jest, kiedy miejsce pracy ustawione jest w taki sposób, aby promienie słoneczne padały od strony przeciwnej w stosunku do wiodącej dłoni. Dla praworęcznej osoby oznacza to, iż okno powinno znajdować się po lewej domenie. Błędem jest, jeśli biurko stoi na wprost okna, tak samo jak niezgodnym jest ułożenie go w taki sposób, żeby okno świeciło w plecy osoby siedzącej przy biurku. W pierwszym przypadku słońce świeci prosto w oczy, w drugim nie oświetla w zgodny sposób stanowiska światła – to uwzględnia projekty gabinetów stomatologicznych. Okna w gabinecie powinny być wyposażone w rolety lub żaluzje, by wolno było obniżyć dostęp światła, jeśli jest zanadto silne.

Poza światłem oczywistym w każdym gabinecie oraz biurze muszą odkryć się źródła światła sztucznego. Można stosować w tym celu lampy biurowe. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku pokoi, gdzie pracuje tylko jedna lub dwie osoby. W wielkich biurach użytkuje się silne oświetlenie sufitowe. W takim wypadku można zrezygnować w doświetlaniu każdego stanowiska osobną lampą. Jeżeli urządza się gabinet stomatologiczny, wtedy warto zadbać o to, aby lampa nie tylko dawała właściwe źródło światła, jednak aby prócz tego była estetyczna.

W wielu przypadkach w tym celu obok biurka ustawia się lampę stojącą. Ma prawo się ona znajdować także przy stoliku do kawy, lub w kąciku służącym do relaksu. Lampy stojące wyglądają wybitnie elegancko. Są smukłe i dodają powagi miejscu, w którym są ustawione. Na biurku wolno ustawić nowoczesną lampę. Ich zaletą jest to, że wolno regulować ich wysokość i kąt padania światła. Chcąc urządzić gabinet w stylu klasycznym najodpowiedniej wykorzystać z lampy z zielonym kloszem, jakie podstawa zrealizowana jest z złoconego metalu.