Na krajowym rynku dostępny jest obszerny wybór specyfików służących do dezynfekcji. Specyfiki te występują w różnych postaciach. Mamy prawo albowiem zakupić właściwe płyny, kostki, czy też saszetki. Wszystko zależy od własnych preferencji, możliwości finansowych oraz celu, do jakiego pragniemy dany środek użyć. Jedne z w najwyższym stopniu kultowych środków to płyny sprzyjające do dezynfekcji naszych toalet oraz łazienek.

Bowiem te pomieszczanie są w najwyższym stopniu narażone na występowanie naturalnie drobnoustrojów. Aby się ich pozbyć oraz nie dopuścić do rozwoju oraz rozmnożenia jesteśmy w stanie użyć właściwe płyny oraz mleczka. Wybór ich jest w istocie gigantyczny oraz nie musimy mieć kłopotu z ich nabyciem. W tym przypadku sądzę, iż cena ma przełożenie na jakość. Dlatego że zainwestowanie w środek z tak nazywanej górnej półki naprawdę się opłaca. Inne bezsprzecznie środki wykorzystane są do dezynfekcji wody, butów, rąk, czy ran.

Wszelkie jednakże wytwarzane są z myślą o zabijaniu wrogich dla zdrowia oraz samopoczucie drobnoustrojów. Jednak nie powinniśmy popadać w paranoję oraz przesadzać z ich użyciem. Dezynfekcja jest to najzwyczajniej w świecie odkażanie. Polega ona na zmniejszeniu ilości różnorodnego typu drobnoustrojów w odkażanym materiale, powierzchni, czy ranie – tu pomoże śluza do dezynfekcji. Nie zawsze niszczy ona wszystkie drobnoustroje, jednak niszczy ich formy wegetatywne.

Przebieg i wynik dezynfekcji uzależniony się od trzech elementów. A mianowicie od drobnoustrojów, czyli ich liczby i gatunku, środka dezynfekcyjnego i środowiska. Niszczenie bakterii ma na celu zapobieganie przed możliwym zakażeniem. Odbywa się to przede wszystkim środkami fizycznymi i chemicznymi. Wiele zależy od materiału, jaki jest poddawany dezynfekcji.

Gdyż dezynfekcję przeprowadza się przede wszystkim na powłoce ciała ludzkiego i otoczeniu zewnętrznym. Są celowo wyprodukowane do tego środki. Żeby proces został przeprowadzony pomyślnie użyty środek musi jak najbliżej pasować dla danych warunków, funkcjonować w należytej temperaturze przez określony czas oraz stykać się bezpośrednio z odkażaną przestrzenią. Jak widać dużo czynników wpływa na jago prawidłowy przebieg.