Nie ma nic lepszego dla hobbystów wody oraz wiatru aniżeli spędzenie wczasów na szlaku malowniczych mazurskich jezior. Wczasy pod żaglami znajdują rzesze entuzjastów wśród osób w każdym wieku. Trudno się temu zdumiewać, żeglarstwo jest wszak niesamowicie atrakcyjnym sportem, który można z powodzeniem oprawiać amatorsko, rozpatrując jako sposób na interesujące oraz aktywne spędzenie swobodnego czasu w sympatycznym gronie. Zwykle ludzie decydują się na grupowy czarter żaglówek, biorąc od razu kilka łódek. To gwarancja zachwycającej zabawy w zaprzyjaźnionym towarzystwie.

Pływając ze znajomymi w parę łódek można urządzać mini regaty przy sprzyjającej pogodzie, a wieczorem usiąść przy ognisku, upiec na nim kiełbaski czy też ziemniaki w żarze oraz pośpiewać żeglarskie szanty. Jeżeli jeszcze pośród załogi zdarzy się członek, który potrafi prawidłowo grac na gitarze, to impreza pod żaglami na pewno będzie udana. Kolejnym warunkiem udanego odpoczynku jest to, żeby jachty były dobrane z jednej do umiejętności żeglarskich uczestników, a z drugiej na tyle znaczące, żeby zagwarantować im komfort w trakcie przebywanie na pokładzie oraz w kabinie.

Dla pary z jednym dzieckiem w każdym calu wystarczy kabinówka o długości około pięciu metrów. Pokaźniejsza ekipa powinna raczej wynająć łódke większą oraz szerszą, by wszyscy mogli się na niej zmieścić i nikt nie narzekał na ciasnotę. Pewnym rozwiązaniem może się okazać wzięcie ze sobą namiotów, lecz należy pamiętać wszystkim, iż nie wszystkie brzegi nadają się do rozbicia namiotu, bo na przykład są nadmiernie strome i nie we wszystkich miejscach wolno to robić.

Firmy oferujące czartery z reguły pomogą wybrać łódki należyte do potrzeb oraz możliwości uczestników – bez jakichkolwiek zahamowań wypróbuj producenci łodzi motorowych. Wśród wymagań z reguły pojawia się oczekiwanie, aby przynajmniej jeden uczestnik rejsu posiadał patent sternika jachtowego, aby zagwarantować pozostałym urlopowiczom i samemu jachtowi bezpieczeństwo w trakcie przemierzania zawiłych mazurskich akwenów.