Filozofia Spa jest wzięta w Polsce dopiero od paru lat. Pojęcie Spa pochodzi z łaciny oraz oznacza mniej więcej tyle, co zdrowie uzyskiwane przez wodę. Jest ona najważniejsza dla ludzkiego ciała, koi, pobudza do przedsięwzięcia, uspokaja. Zapewnia też spokój ciału i duszy.

Spa zaleca pielęgnację przez dobór zabiegów opartych na przeróżnego masażach oraz kąpielach. Zabiegi te zwilżają, ujędrniają oraz odżywiają ciało. Zezwalają także na relaks umysłu bo zapewniają relaks, odstresowują i działają uspokajająco. To właśnie dzięki nim każdy błyskawicznie odzyska energię, pokrzepi własną odporność organizmu ludzkiego i poprawi sobie nastrój. Są one szczególnie faworyzowane w okresie zimowym, gdy brakuje słońca. Przez to mamy pokaźniejszą skłonność do zmęczenia, łapania infekcji i depresji. W tej chwili Spa można odnaleźć niemal w każdym ośrodku wypoczynkowym, sanatoriach i w większych miastach.

W Spa można skorzystać pomiędzy innymi z masaży, hydroterapii, kąpieli, jaccuzi, solarium, sauny, łaźni fińskiej, zabiegów pielęgnacyjnych pełnego ciała, fitness, zabiegów kosmetyki estetycznej i wielu innych. Pojęcie to pozostało użyte po raz pierwszy w 1958 roku przez amerykańskiego lekarza. Dostrzegł on potrzebę pozostawiania ciała oraz umysłu w równowadze. Główną rolę odgrywa tutaj połączenie fitness- u z odpowiednim nastrojem oraz samopoczuciem.

To właśnie dzięki jego podejściu ludzie zaczęli zwracać znacznie większą uwagę na swój wygląd. Rozpoczęto dążyć do osiągnięcia wysportowanego ciała. Atrakcyjny wygląd oraz dobra praca rozpoczęły wyznaczać prestiż i osiągnięcie sukcesu. Ludzie zaczęli dostrzegać potrzebę harmonizowania ze sobą pracy i życia prywatnego. Po ciężkim dniu należy zrelaksować się umysł poprzez słyszenie idyllicznej muzyki, czytanie książki lub też to naturalnie dzięki szklance zielonej herbaty.

Natomiast stres najpoprawniej jest rozładować poprzez wysiłek fizyczny na siłowni, aerobiku itp. – a gdy pragniesz poprawić swoje ciało, przetestuj też redukcja tkanki tłuszczowej. Ciało jesteśmy w stanie uspokoić dzięki aromatycznej kąpieli, masażowi lub ewentualnie w wizycie w saunie. Powinniśmy również zwracać uwagę na to, co jemy, ponieważ to w znacznej mierze determinuje nasze samopoczucie. Wellness to nie tylko sposób na życie, jednakowoż filozofia, to właśnie dzięki jakiej czujemy się zdrowi, atrakcyjni i zrelaksowani.