Kiedy w poszukiwaniu opcjonalnych źródeł ogrzewania zastanawiamy się nad wyborem instalacji grzewczej w naszym mieszkaniu, od razu nasuwa się zapytanie – jak dużo to będzie kosztować? Instalacja fotowoltaiczna, faktycznie, tania nie jest, a jej koszt zależy od ilości kolektorów niebezużytecznych do przetworzenia ilości energii stosownej dla naszych pragnień. Im większy dom, tym droższa instalacja solarna. Są już w Polsce przedsiębiorstwa, które proponują wszechstronną sprzedaż systemów solarnych – urządzenia, montaż oraz pomoc w uzyskaniu dopłaty do inwestycji. Dotacje do nabycia oraz montażu paneli słonecznych docierają do 45% kosztów.

Jest to niebanalna suma, biorąc pod uwagę, że w przypadku dużego domu całkowity koszt ma prawo wynieść do stu tysięcy złotych. Kredyty z dopłatą zezwalają na realizację swoich postanowień, i sprzyjają popularyzacji takiej formy ogrzewania. Poza tym, panele słoneczne montaż wpisuje się w trendy ekologii, co wspomaga Unia Europejska. Przy budowie domu warto w takim razie zastanowić się nad zagospodarowaniem energii słonecznej, zezwoli to nam zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy w przyszłości. Przy budowie mieszkania czeka na nas sporo decyzji, które łączy jeden wspólny mianownik – co i jak zrobić, by wolno było ekonomicznie wybudować oraz ekonomicznie mieszkać. Jedną z ważniejszych decyzji jest ogrzewanie domu. Ciepło w mieszkaniu stanowi jeden z pokaźniejszych wydatków w pokojowym budżecie. Może w związku z tym instalacja fotowoltaiczna będzie właściwym rozwiązaniem?

Pytając zawodowców o opinię, każdy z nich powie, iż tak. Pomimo iż egzystujemy w klimacie dość marudnym w ostatnich latach, nasłonecznienie w Polsce stawia nas w jednym z w najwyższym stopniu nadających się krajów do wykorzystywania energii słonecznej. Przeprowadzone badania pokazały, że w stworzonym przez nas kraju od maja do sierpnia możemy korzystać z energii słonecznej w wystarczającej nam ilości. W kwietniu oraz wrześniu, przetworzona energia zapewni nam 80% zapotrzebowania na ciepłą wodę, a w marcu oraz październiku trochę ponad 50%. Od listopada do marca instalacja fotowoltaiczna ma być wspomagana energią elektryczną, jeżeli pragniemy mieć w domu słuszną temperaturę. Tak czy inaczej, poprzez słoneczną energię jesteśmy w stanie zdobyć oszczędności nawet do 70% w skali roku. Z punktu spostrzegania ekonomii, rozstrzygnięcie nie podlegające dyskusji.