Pośród różnych rodzajów ścieków jakie istnieją dookoła nas oraz jakie aktywowane są przez nas nadzwyczaj wielokrotnie, właściwie codziennie, jednym z najbardziej kultowych rodzajów są ścieki formułowane mianem ścieków gospodarczo-bytowych. Co to za typ ścieków? Otóż jest t typ ścieków, który powstaje w głównej mierze z wody, jaka stosowana jest w naszych gospodarstwach domowych, czyli w naszych domach. O jaką jednak wodę chodzi? Przede wszystkim o wodę użytkowaną między innymi do utrzymywania higieny osobistej, inaczej po prostu do mycia się, jak także do spłukiwania urządzeń sanitarnych, co robimy zazwyczaj niesłychanie wielokrotnie właśnie po to, aby utrzymać higienę jak również do przygotowywania posiłków oraz wielu innych działań, jakich imamy się w domach.

Niesłychanie istotne jest to, iż tego typu ścieki bywają nadzwyczaj mętne, na ogół mają szare bądź żółte zabarwienie i niezwykle specjalistyczny, bezsprzecznie nieprzyjemny zapach. Ich odczyn jest lekko zasadowy a jeśli chodzi o zawarcie procentowe konkretnych zanieczyszczeń, to jest to 40 procent tych nieorganicznych oraz 60 procent tych organicznych – znacznie więcej na domenie internetowej Przydomowe oczyszczalnie Warszawa. Wśród wszystkich rodzajów ścieków z jakimi człowiek ma do czynienia i jakie jest w stanie wytworzyć, do jednego z w najwyższym stopniu niepewnych rodzajów kwalifikuje się niestety ścieki określane mianem ścieków przemysłowych. Co to za typ ścieków? Otóż ścieki przemysłowe to bezsprzecznie te, które pochodzą z przeróżnych fabryk oraz zakładów przemysłowych, jak sama nazwa wskazuje.

Znaczącą kwestią jest, iż ścieki te zawierają nadzwyczaj niejednokrotnie różnorodne związki chemiczne które bywają skutkiem ubocznym procesów technologicznych, jakie stosowane są w zakładach przemysłowych. Problem polega jednakże na tym, iż nie da się tego uniknąć, zwłaszcza, jeżeli mamy do czynienia z zakładami typu zakłady petrochemiczne, koksownie czy garbarnie bądź też celulozownie. Niestety stanowią one zagrożenie dla naturalnych zbiorników wodnych jak i dla ziemi, dlatego po żadnym pozorem nie mogą być one odprowadzone bezpośrednio do ziemi bądź wody. Na szczęście nie są one pogrożeniem pod względem sanitarnym i epidemiologicznym tak jak na przykład jest to w przypadku ścieków komunalnych.