Określenie tuning wywodzi się z języka angielskiego oraz w wolnym tłumaczeniu oznacza strojenie. Pierwotnie tuning sprowadzał się jedynie do modyfikowania osiągów pojazdu. Miał podrasowywać samochód, by osiągał pokaźniejsze prędkości, przyspieszenie bądź też ilość obrotów. Z w pewnych sytuacjach jednakże tuning poszerzył się. Tuning optyczny oznacza zmianę wyglądu samochodu. Kierowcy kierują się rozmaitymi pobudkami, decydując się na tuning optyczny. Są w stanie chcieć nadać swojemu pojazdowi cech pojedynczych, usportowić go, unowocześnić bądź upodobnić do innych modeli aut.

Tuning optyczny odpowiednio ma niewiele wspólnego z kapitalnym tuningiem mechanicznym. Nie jedynie nie poprawia on osiągów, ale ma prawo przyczynić się nawet do ich znacznego pogorszenia. W tuningu specjalizuje się coraz znacznie więcej ludzi. Podzespoły, akcesoria do tuningu wolno również nabyć. Przeważnie wykorzystywany przy tuningowaniu elementami są alufelgi, spojlery, sportowe tłumiki. Nie ma jednej recepty na tuning świetny – my polecamy również zmiana koloru auta. Samemu trzeba wyczuć, w jakim miejscu kończy się sztuka tuningu, a gdzie zaczyna kicz. Wielu kierowców nie jest zadowolonych ze swojego samochodu. Zwykle sugerują, że mógłby wyglądać nowocześniej, modniej, bardziej sportowo.

Właśnie dlatego też coraz częściej decydują się na tuning zewnętrzny. Bazuje on na modyfikacji wyglądu zewnętrznego pojazdu przez dodawanie nowych detalów. Pojazd po tuningu wygląda w wielu przypadkach zdecydowanie zupełnie inaczej niż przed nim. Zyskuje bardziej drapieżny i nowoczesny charakter. Najpopularniejsze elementy używane w tuningu to alufelgi, rozmaite spoilery, sportowy tłumik oraz wiele wiele innych. Co poniektóre auta po tuningu wyglądają o wiele ciekawiej aniżeli ten sam model prosto z fabryki. Tuning może nadać im wyrafinowany oraz znacznie bardziej indywidualny charakter właściciela. Wszystko to, co obecnie twierdzi się z unowocześnianie wyglądu nazywane jest tuningiem. Jakkolwiek prawdziwy tuning to poprawa osiągów, a nie wyglądu samochodu. Właśnie właśnie dlatego niektórzy profesjonaliści nie uznają nazwy tuning zewnętrzny. Zmiana zewnętrznego charakteru oraz wyglądu pojazdu może mieć kilka przyczyn. Właściciel ma prawo chcieć unowocześnić swój pojazd a też nadać mu nowoczesne rysy charakteru,. Powodem zmiany może być też próba unowocześnienia oraz usportowienia posiadanego auta.