Instalowanie ozdób okiennych jest czynnością zagmatwaną. Wieszanie firan jest czasochłonne, a jeżeli dojdzie do tego choćby mały lambrekin cały proces o wiele się wydłuża. W takim wypadku istotne jest właściwe zawieszenie oraz ułożenie całej dekoracji. Jeżeli do tego montujemy w oknach markizy, całość zajmie nam blisko dwóch godzin.

Niewątpliwie wszystko zależy od sposobu montażu. Jeżeli firany i ozdoba jest uszyta na drążek karnisza, wtedy wystarczy jedynie go przeciągnąć przez celowo wszyte kółka oraz powiesić go na filarach. Natomiast markizy jesteśmy w stanie przyklejać lub też przykręcać do ramy okiennej. O ile pierwszy sposób jest w miarę prędki, na drugi potrzeba znacznie więcej czasu. Podyktowane jest to użyciem wkrętów, jakie wypada czule umieścić w listwie okiennej. Żąda to spokoju oraz opanowania. Podobnie jak w przypadku markizy, którą montuje się na ścianie bądź suficie. Tutaj trzeba dokonać wiercenia, co też zwiększa pewną trudność podczas montażu. Jednak pracując z rozwagą wolno to zrobić w rzeczywistości kompetentnie. Promienie słoneczne wpadające do naszego mieszkania, pomimo wielu zalet, mogą również utrudniać życie. Szczególnie, gdy rano pragniemy dłużej pospać.

Wskutek tego wielu kontrahentów decyduje się na markizy wrocław, jakie powodują pełne zaciemnienie pomieszczenia. Takie markizy nie przepuszczają światła słonecznego, to właśnie dzięki czemu nawet spóźnionym rankiem w pokoju jest ciemność. Jeśli jednak użytkownik obawia się wrażenia klaustrofobii ma do wyboru markizy zaciemniające. Wykonane są z materiału, jakkolwiek podbitego gumą. To powoduje nieprzepuszczalność promieni i miarodajne obniżenie temperatury, chociaż nie tak gigantyczne jak w wypadku markiz zewnętrznych. Jeśli i taki towar nie jest odpowiedni dla kontrahenta, oferuje mu się przeciętne markizy materiałowe w ciemnych barwach. Zaciemnienie pokoju nie jest tak znaczące, jak w wypadku wcześniej nadmienionych zasłon. Za to pokaźniejsze aniżeli w wypadku markiz w jasnych barwach cytryny czy pomarańczy. Usytuowanie ich w kasetach może w pewnym stopniu wspomóc w zaciemnieniu. Najmniej polecane w takim wypadku są zasłony na drążku.