Jeśli chodzi o powierzchnię jaką bywa jedno, bądź też parę pomieszczeń stanowiących siłownie, to mimo, że może ona być różna, to w większości wypadków mówimy tu o znacznych pomieszczeniach. I nie chodzi tutaj wyłącznie o to, by przyjąć jak najogromniejszą liczbę chętnych. Siłownia ma albowiem to do siebie, iż stanowią ją nieraz wydzielone przestrzenie, które trochę się różnią od siebie oprzyrządowaniem i jego przeznaczeniem. Nieraz jest to rozmieszczenie mające pewien porządek, a wobec tego nie dzieje się tak, że wzorcowe rowerki, czy bieżnie stacjonarne są rozsiane po całym zespole, a oczywiście znajdują się w jednym miejscu, obok siebie – rekomendujemy orbitrek. Każde miejsce jest możliwie zabezpieczone, wyłożone różnymi matami antypoślizgowymi. Co jeszcze bywa charakterystyczne dla siłowni? Otóż wybitnie w wielu przypadkach w miejscu takim nie brakuje luster. Nie jedna albowiem ćwicząca postać chce ujrzeć rezultaty swojego poświęcenia.

W pewnych momentach także kompleks taki urozmaica się o jakieś akcesoryjne atrakcje, aby nadmienić chociażby o workach treningowych. Warto także nadmienić, że czasami o miejscu takim nie mówimy, że jest ono siłownią, bo może to być fitness klub, podzielony na kilka stref, z których, jedna ma okazję okazać się siłownią. Jeżeli gra toczy się o obciążenia na atlasach oraz dostępne ciężary, to rozpiętość jest tutaj na tyle gigantyczna, by z obiektu byli w stanie korzystać tak mężczyźni, jak i kobiety, a także osoby doświadczone, jak i początkujące. Co zajmujące nie musimy specjalnie zapisywać się na siłownię, aby móc uprawiać kulturystykę. Przynajmniej jeżeli mówimy o amatorskiej formie treningu.

Możemy bowiem samemu skonstruować sobie miejsce, gdzie będziemy pracować nad swoją masą mięśniową oraz rzeźbą. Do tego celu potrzebny niemniej jednak będzie określony wydatek. Są albowiem takie urządzenia, jak chociażby uniwersalne ławeczki, gdzie jesteśmy w stanie pracować, nad przeróżnymi partiami mięśni, a i wydatki tego typu oprzyrządowania nie są wysokie. Jeżeli komuś zależy na słusznej sylwetce nie poskąpi jednokrotnego wydatku sięgającego 100, 200, czy nawet 300 zł. Mimo to kiedy mówimy o naszej profesjonalnej domowej siłowni, to tu musimy się liczyć z o wiele większymi kosztami, które to są liczone w tysiącach.