Wśród wszystkich typów ścieków z jakimi człowiek ma do czynienia i jakie jest w stanie wytworzyć, do jednego z w największym stopniu niebezpiecznych rodzajów kwalifikuje się niestety ścieki formułowane mianem ścieków fabrycznych. Co to za typ ścieków? Otóż ścieki przemysłowe to naturalnie te, które pochodzą z przeróżnych fabryk oraz zakładów fabrycznych, jak sama nazwa wskazuje. Znaczącą kwestią jest, że ścieki te obejmują bardzo często rozmaite związki chemiczne jakie bywają skutkiem ubocznym procesów technologicznych, jakie wykorzystywane są w zakładach przemysłowych. Problem polega jednakże na tym, że nie da się tego uniknąć, szczególnie, jeżeli mamy do czynienia z zakładami typu zakłady petrochemiczne, koksownie lub garbarnie lub też celulozownie. Niestety stanowią one zagrożenie dla oczywistych zbiorników wodnych jak oraz dla ziemi, skutkiem tego po żadnym pozorem nie mogą być one odprowadzone jawnie do ziemi czy też wody – tu przyda się wuko poznań. Na szczęście nie są one zagrożeniem pod względem sanitarnym oraz epidemiologicznym tak jak na przykład jest to w wypadku ścieków komunalnych.

Ścieki rolnicze to dodatkowy typ ścieków, jakie są niebezpieczne dla środowiska, jakkolwiek niekoniecznie – częstokroć miarodajne z nich stosuje się na nowo. Ścieki rolnicze powstają w głównej mierze z wód, jakie spływają z gospodarstw wiejskich, jak też i z pól należących do gospodarzy. Zwykle wszystkie te odpady zawierają spore ilości różnych pestycydów, sztucznych nawozów czy też zanieczyszczeń drobnoustrojami.

Jednym z najbardziej niebezpiecznych w ich wypadku rodzajów ścieków jest naturalnie gnojowica, która zawiera o dużo więcej zanieczyszczeń niż ścieki bytowo gospodarcze, jakie aktywuje człowiek. Tak w gruncie rzeczy mogą one zawierać nawet tysiące razy więcej takich zanieczyszczeń, a jest to już naprawdę znaczącą liczba. Ścieki rolnicze powinny być odprowadzane w dobre miejsce i oczyszczane i oczywiście utylizowane, jakkolwiek bywa z tym różnie. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę bądź pragnie sobie ją zdawać, bo łatwiej jest na miarodajne kwestie najzwyczajniej w świecie nie zwracać wzmianki i się nimi nie przejmować, póki nie pojawi się problem.