Rozpad rodziny, a przede wszystkim odejście jednego z rodzicieli jest niezwykle mocnym doświadczeniem emocjonalnym dla dziecka w każdym wieku. W wielu przypadkach, dzieci są stosowane przez rodzicieli w kwestiach rozwodowych jak przysłowiowe karty przetargowe. Niewielu umie rozstać się w sposób kulturalny, mając cały czas na względzie dobro dzieci, jakie oraz tak czują się zagubione w tej sytuacji. Wielokrotnie, dzieci przypisują sobie winę za rozwód swoich rodzicieli. Wydaje im się, iż na tyle były niegrzeczne, nie odpowiednie, iż rodzice powinny się rozejść. To poczucie winy, o ile nie zostanie skorygowane przez psychologa, może w nich pozostać nawet do końca życia.

Sąd rozsądzając kwestie procesu rozwodowego, przede wszystkim musi skoncentrować się na małoletnich latoroślach, by ich dobro nie pozostało naruszone. Zdarzają się sytuacje, kiedy sądy odmawiają rozwodu, bowiem dziecko zostałoby poprzez rozwód rodziców bardziej pokrzywdzone, aniżeli mając oboje rodziców przy sobie.

W zasadzie takie sytuacje mają miejsce w wypadkach, kiedy dzieci są chore oraz wymagają rewelacyjnej opieki obojga rodzicieli. Nie ma dwóch bliźniaczych spraw rozwodowych. Ludzkie życie jest tak indywidualne, iż też rozwody są szczególnymi, przeróżnymi wypadkami. Zdarzają się zadania rozwodowe, na których małżonkowie stawiają się z gotowym ‚planem’ na dalsze życie i wychowanie dzieci, niemniej jednak zdarzają się, niestety częściej, sprawy, na jakich dzieci są kartą przetargową, a małżonkowie wygarniają wszelkie przysłowiowe brudy ze własnego życia.

Rozwód, nie jest w takim razie dla sądu sprawą oczywistą – gdy dorośli nie mogą dojść do porozumienia, sąd musi zadecydować o przyszłości dziecka lub dzieci, by zabezpieczyć w głównej mierze interesy małoletnich – przetestuj pomoc prawna świdnica. Trudne są także sprawy rozwodowe, które wymagają podziału majątku. I nie jest ważne, czy majątek jest rozległy, czy mały – w pewnych sytuacjach kwestią sporną może być stary samochód, rower, zwierzęta domowe. Ktokolwiek, kto składa pozew rozwodowy do sądu, ma obowiązek zastanowić się na początku, czego oczekuje od drugiej osoby oraz spróbować dojść do porozumienia ze współmałżonkiem. Oszczędność czasu, pieniędzy i zdrowia. Najcięższe są sprawy, w których dzieci są świadkami przemocy domowej, patologii w rodzinie oraz same są zagrożone przez najbliższe im osoby.