W bieżących czasach zauważyć wolno trend, w myśl jakiego dzieci przystępujące do Pierwszej Komunii Świętej obdarowywane są przez bliskich coraz to bardziej dziwacznymi prezentami. Ewidentnie prezenty te żądają dobrego opakowania. Na szczęście na polskim rynku odkryć wolno już wiele dekoracyjnych zapakowań wykonanych z myślą właśnie o uroczystości przyjęcia przez dziecko Pierwszej Komunii Świętej. Co znacznie więcej opakowania komunijne niesłychanie nieraz są zróżnicowane w zależności od tego, czy ma się w nich odszukać podarunek dla chłopca, czy też dla dziewczynki. Jak najbardziej na każdym takim opakowaniu obowiązkowo powinien odkryć się jakiś motyw połączony z sakramentem komunii.

Ma okazję to być złoty kielich podobny do tego, jakiego używa się w trakcie liturgii lub też także wizerunek chleba oraz winogron. Mimo to w wypadku opakowań komunijnych dla chłopca, pojawiają się tu barwy błękitne i niebieskie – tak, jak alby komunijne. Na domiar tego nieraz pojawia się też wizerunek modlącego się chłopczyka. Oczywiście opakowania takie dostępne są w niezwykle wielu rozmiarach oraz wzorach. Jakim sposobem nie ulega wątpliwości moment przyjęcia przez dziecko Pierwszej Komunii Świętej jest momentem bardzo ważnym w życiu każdej rodziny. Z tego powodu z tej okazji wydaje się uroczyste przyjęcie, a dziecko, jakie po raz pierwszy w pełni asystowało we Mszy Świętej zostaje obdarowane różnego typu prezentami. Prezenty te mogą być różne.

Wielokrotnie są to urządzenia elektroniczne, ale także pamiątki powiązane w jakiś sposób z liturgią kościoła, jak na przykład różańce czy medaliony z wizerunkami Matki Boskiej. Do tego naturalnie dochodzą też przeróżnego typu bombonierki i pamiątkowe karty. Wszystko to musi być przyzwoicie opakowane. Skutkiem tego już w początkach wiosny w krajowych sklepach pojawiają się pierwsze opakowania komunijne. Z reguły są to oczywiście stereotypowe torby papierowe dostępne w przeróżnych rozmiarach. Spośród innych ozdobnych zapakowań wyróżnia je przede wszystkim fakt, iż widnieją na nich motywy związane w jakiś sposób z Eucharystią. Może to być hostia, bochen chleba czy też również motyw krzyża lub kiści winogron.