Kawa produkowana i w głównej mierze hodowana jest w różnych państwach. Ażeby możliwe było wyprodukowanie ziaren kawy w miejscu, w jakim pragniemy założyć plantację musi być adekwatnie ciepło, musi być słuszna wilgotność. Większość kawy produkowana jest w Ameryce Południowej oraz Azji. Znikome ilości w Afryce. Bez wątpienia do największych producentów kwalifikuje się Brazylię. Stamtąd na rynek światowy wypuszcza się ponad dwa miliony ton kawy. A jest to ściśle mówiąc bardzo wiele. To niemal trzydzieści procent ogółu kawy, jaka trafia na rynek światowy. Drugim co do wielkości producentem jest Wietnam a niedługo za nim plasuje się Indonezja. I to właśnie z tych krajów kawa jest zdecydowanie perfekcyjna. Dużo osób kupując w punktach sprzedaży kawę zwraca szczególną uwagę na to skąd pochodzą ziarna kawy. Znikome ilości kawy zbierane są w Ugandzie, Hondurasie oraz Etiopii.

To właśnie rynek kawy dostarcza tym państwom milionowe zyski. A hodowla kawy w żadnym wypadku nie jest rzeczą prostą, zobacz kawa ziarnista Kenia. Każdy pasjonat tego efektownego napoju powinien to wiedzieć. Niesłychanie dużo osób twierdzi – w pewnych sytuacjach trochę przekornie, iż żyje, funkcjonuje jedynie dzięki kawie. Wiele milionów dorosłych osób każdego dnia rano pije ten orzeźwiający napój. Kawa obejmuje kofeinę więc naprawdę pobudza nas do życia, sprawia, że organizm budzi się ze snu, stajemy się bardziej energiczni. Kawa ma wiele pozytywnych cech. Jest nią chociażby to, iż sprawia ona, iż nasza idealna pamięć jest lepsza, myślimy trzeźwo, znika zmęczenie.

Wychylenie filiżanki kawy poprawia naszą przejrzystą koncentrację. Skutkiem tego także czasami w ciągu dnia musimy taką właśnie kawę wypić. Musimy niemniej jednak uważać na jej ilość. Nie jesteśmy w stanie pić nadmiernie wiele kawy. Musimy tego pilnować. Kapitalną ilością jest dwie filiżanki niezbyt mocnej kawy. Dotlenia to skonstruowany przez nas organizm i przyspiesza spalanie kalorii. Badania dowodzą także, iż regularne picie kawy zmniejsza niebezpieczeństwo zachorowania na niektóre choroby takie jak cukrzyca czy nowotwory. W wielu przypadkach możemy także odnotować, że po napiciu się kawy – dość mocnej znikają bóle, a głównie ból głowy. W pewnych sytuacjach właśnie kawa działa prawidłowiej i szybciej aniżeli leki przeciwbólowe – a to dzięki kofeinie, która zawarta jest w tym napoju.