Social lending to powstała w 2005 roku w Wielkiej Brytanii koncepcja pożyczek społecznościowych, które miały stać się praktyczną alternatywą dla pożyczek bankowych. W Polsce taka forma pozyskania pobocznych środków walutowych jest dostępna od niedawna. Jednakże pożyczki społecznościowe nie są zupełną nowością na polskim rynku, choć ich popularność wzrosła zdecydowanie dopiero w ostatnim czasie.

Czym jednakże są zapożyczenia społecznościowe? Jest to alternatywa dla kredytu lub pożyczki udzielanej przez instytucję walutową czy bank. Użytkownicy specjalistycznych serwisów proponujących tego rodzaju usługi proponują sobie nawzajem pożyczki, które zezwalają im zarobić więcej niż na bankowej lokacie, w trakcie kiedy osoba potrzebująca pieniędzy ponosi wydatki niższego aniżeli bankowe oprocentowania. Warunki udostępnianej pożyczki obie osoby muszą już uzgodnić pomiędzy sobą, podobnie jak sposób zabezpieczenia należności. Niewątpliwymi zaletami jakimi są w stanie się pochwalić pożyczki społecznościowe jest brak uciążliwych formalności, z którymi mamy do czynienia w bankach oraz prędkość transakcji. W największym stopniu popularne jest pożyczanie niewielkich sum, chociaż zdarzają się oraz pokaźniejsze sumy. Skutkiem tego też na znaczeniu osiąga zabezpieczenie pożyczanych pieniędzy. By chronić użytkowników serwisów zajmujących się pośredniczeniem w kontaktach pomiędzy pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą kooperują z wieloma podmiotami – takimi jak specjalistyczne firmy windykacyjne czy biura wiadomości gospodarczej.

Pożyczki społecznościowe są udzielane na podstawie umowy, za pośrednictwem internetowego serwisu. Serwis pobiera prowizję od zawartych umów i na tym zarabia. Wysokość odsetek jest regulowana ustawą antylichwiarską- wobec tego interesy pożyczkobiorców chroni instytucja odsetek maksymalnych. Nie zmienia to jednakże faktu, iż pożyczkodawca zarabia na takiej pożyczce o dużo więcej niż na jakiekolwiek lokacie – przynajmniej kilkanaście procent w skali roku. Wobec tego obie osoby mają duże szanse zdobyć na takiej transakcji.