Kamieniarz jest niezbędnym ekspertem, gdy chodzi o tworzenie grobowców lub też jakiekolwiek prace związane z renowacją lub ewentualnie rozbiórką monumentów. Nieraz takie prace są najzwyczajniej w świecie niezbędne. Nadrzędną tego przyczyną jest to, iż kamień oraz towary i usługi powiązane z tym materiałem, mają wybitnie duży zakres zastosowania. W szczególe jest to wiodący materiał użytkowany do tworzenia nagrobków i detalów dekoracyjnych na cmentarzach. Równie kultowy jest wciąż w kościołach do wykonywania posadzek, kolumn czy rzeźb.

Niemniej jednak najbardziej powszechnie używany jest w budownictwie, w kolosalnym tego słowa rozumieniu, bowiem znajdziemy go praktycznie w każdym ulokowaniu instytucji lub firmy w odmianie parapetów, blatów, i ścianek. Elementy z kamienia mile widziane są w palcówkach medycznych, gabinetach kosmetycznych czy również salonach, ze względu na łatwość utrzymania ich w porządnym stanie oraz czystości oraz elegancki wygląd. Nie sposób też pominąć kamienia w naszych intymnych domach i mieszkaniach, gdzie prócz tradycyjnych parapetów i posadzek mamy kamienne blaty, schody, tarasy czy szczegóły strojne jak donice. Ze względu na tak szeroki zakres zastosowania i poszerzającą się gamę osiągalnych materiałów jest mało możliwe, by kamieniarstwo miało obecnie przeżywać kryzys.

Branża ta wydaję się na razie nieomalże tak stabilna jak budownictwo, co weryfikuje nagrobki z granitu i proponowane usługi. Czy to decydujemy się na konstrukcję pomnika na cmentarzu dla osób bliskich, czy też na zamontowanie elementów z kamienia w domu czy także ogrodzie, stajemy przed przymusem wyboru firmy kamieniarskiej. Poprawnie jest w owym czasie mieć na uwadze kilka ważnych kwestii. Przeważnie ze względu na łatwość komunikacji i dosyć bogaty wybór decydujemy się na usługodawcę z naszej okolicy. Jest to o tyle solidne nastawienie, ze jesteśmy w stanie wielokrotnie dotrzeć do klientów danej firmy i zgromadzić opinie na jej temat. Przy takim rozeznaniu warto zwrócić szczególna szczególną uwagę czy korporacja wywiązała się z ustalonych warunków, czy prace przeprowadziła sprawnie i bezproblemowo, no oraz naturalnie czy robota mocna oraz nie pojawiły się z niekiedy żadne usterki. Oczywiście dla każdego konsumenta istotna jest cena, lecz także i bogaty asortyment i możliwość wyboru.