Co to w ogóle jest sekwencer komputerowy? To urządzenie do pracy poza czasami faktycznym przeznaczone dla muzyków wykorzystujących z systemu Windows. W sekwencerze nie gramy niczego na żywo, kreujemy z wcześniej przygotowanych próbek dźwięku. Czyli pojedynczych uderzeń strun gitary, indywidualnych uderzeń bębnów, pianina, czegokolwiek. Później próbki, w bankach gotowych dźwięków otwieramy w sekwencerze oraz ustawiamy tak nazywane noty na matrycy. Wstawione noty, odtwarzają dźwięk odpowiadający dźwiękowi na swojej linii. Całość odbywa się bez obsługi MIDI i jest czystym próbkowaniem analogowym. Sekwencery służą zwłaszcza do tworzenia perkusji, nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby próbki brzmień nie były perkusyjne.

Jesteśmy w stanie sami nagrywając akordy, na przykład klawiszy, zapętlać dowolnie w sekwencerze, tworząc tym samym nowoczesne przyciągające brzmienia i rezultaty. Próbka ma prawo być dowolnym dźwiękiem, nagranym w formacie nieskompresowanym. Gdzieś jednak wypada nagrane przez nas pliki magazynować oraz tutaj mamy do wyboru bądź dyski zewnętrzne, lub dyski internetowe lub także wyjątkowe serwery, które zezwalają na zapis znacznej ilości materiału i wykorzystywanie z niego w każdej chwili, w dowolnym miejscu na świecie oraz na każdym komputerze bez konieczności ciągłego noszenia ze sobą dysku. Coraz to popularniejszym sposobem na odświeżenie wizerunku stworzonego przez nas starego komputera, stają się kolorowe, wymienne obudowy jakie z łatwością jesteśmy w stanie zainstalować w naszym komputerze samodzielnie. Proponowane w przeróżnych odcieniach, na pewno wniosą odrobinę życia, do naszego szarego komputera. Już w czasie zakupu przenośnego laptopa, jesteśmy w stanie dowiedzieć się czy jest dopasowany do tego, by można było w nim samodzielnie uskutecznić zmiany obudowy. Wymiana trwa dosłownie parę sekund, wystarczy zaledwie kilka ruchów, aby skonstruowany przez nas dotychczas czarny komputer, stał się czerwony, różowy lub ewentualnie biały. Pytanie jednakże, czy obudowa jest rzeczywiście taka ważna?

Owszem, jesteśmy w stanie robić co chcemy, jednak bardziej ważne jest to, by dbać o wnętrze komputera, a w głównej mierze dane jakie w nim przetrzymujemy. W tym celu dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie na przykład z usługi cloud, innymi słowy po prostu wirtualnych serwerów, na jakich jesteśmy w stanie przetrzymywać dane z komputera oraz wracać do nich kiedy tylko pragniemy, z miejsca jakiego wyłącznie chcemy, niekoniecznie z stworzonego przez nas komputera – więcej na devops. Serwery w chmurze umożliwiają logowanie wszędzie, wystarczy znać dane i już możemy korzystać. W razie awarii naszego komputera dane nie znikną, a to powinno być dla nas najważniejsze.