Działania związane z pielęgnacją ogrodów wymagają sporej wiedzy, nie chodzi tu tylko o pozostawanie na bieżąco z trendami w ogrodnictwie. Duże doświadczenie – a tym przecież reklamują się firmy oferujące usługi ogrodnicze – powinno zagwarantować właściwą opiekę nad zielenią i jej oprawą bez względu na znajomość nowinek. Pielęgnacja ogrodów nie należy do najnowszych dyscyplin – zajmowano się nią na długo przed rewolucją techniczną i niektóre metody pracy pozostały niezmienione po dziś dzień. Kiedy więc ktoś oferuje nam usługi ogrodnicze, powinny one być połączeniem tradycji i nowoczesności.

Pielęgnacja ogrodów Szczecin

Ponieważ Szczecin został zbudowany na terenach podmokłych (do lat 50-tych XX wieku wypłacano mieszkańcom dodatki klimatyczne za zagrożenie reumatyzmem) pielęgnacja ogrodów nie należy tutaj do najłatwiejszych. Profesjonalny ogrodnik powinien mieć dobrą rękę do roślin, bez tego niektóre odmiany mogą się zachowywać w zgoła nieprzewidziany sposób, nie wspominając o tym, że skokowe zmiany natężenia wilgoci (a w ciągu roku mamy z nimi do czynienia regularnie) mogą zmienić odczyn gleby i wywołać żółknięcie liści, czy ogólne osłabienie kondycji zieleni.

Konsultacje i efekty, czyli profesjonalne podejście do pielęgnacji ogrodów

Pielęgnacja ogrodów w Szczecinie na ogół zaczyna się od diagnozy stanu roślin i zaproponowania kroków zaradczych w przypadku stwierdzenia jakichś poważniejszych chorób. Ponieważ coraz więcej osób nie ma czasu zajmować się przydomowymi przestrzeniami (o ogródkach firmowych nie wspominając), w konsekwencji nie ma też możliwości poszerzania wiedzy o metodach pracy z ogrodem. Wykonując telefon do firmy świadczącej usługi ogrodnicze można się dowiedzieć, że zwalczanie ćmy bukszpanowej najlepiej przeprowadzić pułapkami feromonowymi i opryskami, albo że w 2020 na rynku pojawiły się pierwsze ekologiczne środki przeciw chwastom stanowiące bezpieczną alternatywę dla roundupu. Nie oznacza to jednak że bez odpowiedniej wiedzy nasz ogród nie stanie się wspaniałym miejscem. Wystarczy zamówić odpowiednią usługę (każda firma ma na stronie internetowej zakładkę „pielęgnacja ogrodów”) albo zaprosić ogrodnika, by dokonał wizji lokalnej, co w Szczecnie jest bardzo częstą praktyką. Przy okazji, konsultując swoją wizję z przedstawicielem firmy ogrodniczej, można się dowiedzieć wielu najważniejszych dla naszego ogrodu rzeczy – szybko, bez przeszukiwania internetu lub literatury i bez zbędnych wątpliwości ponieważ praca ogrodnika świadczy o jego wiedzy.

Zadowolenie Klienta jako wskaźnik profesjonalizmu

Właściciel ogrodu nie ma obowiązku pamiętać, że na wiosnę wraz z roślinami budzą się choroby roślin, ani wiedzieć w marcu trzeba koniecznie przeprowadzić opryski drzew owocowych bo bez tego mogą sobie nie poradzić. Nie musi też pamiętać o napowietrzaniu ani wałowaniu trawników. Wszystkim może zając się firma ogrodnicza w ramach stałej, albo sezonowej współpracy. Pielęgnacja ogrodów ma w Szczecinie taki właśnie wymiar – właściciele posesji cieszą się swoimi zakątkami, sprawdzając czasem w internecie jak w ramach niedzielnej rozrywki przyciąć trawy ozdobne, lub uformować żywopłot, a resztą zajmują się profesjonaliści.