Człowiek budując własny dom korzysta z usług architektów, projektantów czy dekoratorów wnętrz mieszkalnych. W dobie Internetu wszystkie materiały są dostępne na dużą skalę – rozpocząwszy od najtańszych a skończywszy na doborowych. Wolno wybierać w nieskończoność farby, kolor i rodzaj podłogi czy materiał na parapety. Coraz częściej do aranżacji wnętrz użytkuje się kamień naturalny, który wydawałoby się jest produktem dla czołówki, w rzeczywistości jest to materiał dla jakiejkolwiek kieszeni. W projektach aranżacji wnętrza domu bardzo często znajduje się granitowe blaty kuchenne lub marmurowe blaciki do łazienki, które powodują, iż nawet najmniejsza łazienka nabiera elegancji.

Tak zaprojektowane wnętrze, nie kosztuje dużo, a nabiera estetycznego i ekskluzywnego wyglądu. Ludzie aranżując wnętrze chcą mieć trochę luksusu w rozważnych cenach, w związku z czym często sięgają też po marmurowe parapety, jakie nie tylko poprawnie przedstawiają się we wnętrzu, co okazują się być bardziej wytrwałe aniżeli blaszane.

To naturalnie dzięki takim rozwiązaniom wnętrza mieszkania nabierają charakteru. Coraz to więcej ludzi na południu Polski wraca do swoich góralskich korzeni. W związku z czym aranżują wnętrze własnego domu przy użyciu wielu drewnianych propozycji wykończeniowych, dzięki jakim wystrój wnętrza mieszkania przenosi odwiedzających do tradycji danego regiony – więcej na lustrzane złote obrazy na ścianę

. Aranżacja wnętrz u osób ceniących sobie cywilizację góralską zazwyczaj składa się z drewnianych schodów z grubymi balustradami, podwieszanego sufitu z odsłoniętymi belkami stropowymi z drewna, do tego grube oraz barwne firany, które sprawiają, iż wnętrze staje się bardziej przytulne. Co znacznie więcej, podróżując autem po południowej Polsce zobaczyć wolno niemało lokali gastronomicznych, jakie pozostały zaprojektowane jako stare chałupy – tzw. karczmy góralskie.

W takich lokalach aranżacja wnętrz zwykle zawiera stare gliniane bądź też miedziane naczynia, masywne oraz tym samym drewniane podłogi i stoły, krzesła obłożone skórami zwierząt lub też ich imitacją. Tak urządzone wnętrza wielokrotnie kojarzone są również z dobrym polskim jedzeniem oraz przyciągają konsumentów nie wyłącznie wyglądam, jakkolwiek i zapachem.