Coraz częściej przemija się od fotografowania pary młodej w studiu. Zdjęcia ślubne są w największym stopniu naturalne, gdy wykonuje się je w plenerze. Z całą pewnością, nie ulega także niepewności moda na tego rodzaju zachowanie. Fotografia weselna jest o tyle ciekawa, iż należy uchwycić na niej piękny oraz szczególny dzień z życia dwojga ludzi. To charakterystyczna pamiątka, którą chce posiadać każda osoba biorąca udział w wydarzeniu. Plenery są w istocie przeróżne. Pewne persony wybierają pole z kwitnącymi kłosami zbóż, inni tory kolejowe. Wszystko zależy od tego, jaki wynik, chce się zdobyć oraz co się lubi. Nie bez znaczenia zostaje pora roku i pogoda. Na przykład zima sprzyja fotografowaniu krajobrazów, płatków śniegu lub lodowatej tafli wody, w której odbijają się twarze przechodniów. Wiosna kusi zielonością, łąkami, parkami. Miłośnicy przyrody zawsze odnajdą interesujące zakątki z budzącą się do życia naturą.

Fotograf weselny zwykle jest obeznany z ciekawymi miejscami i rozstrzygnięciami rodzaju fotobudka. Może zaoferować dalszą wyprawę, do jakiegokolwiek zabytku, budowli czy opuszczonej, klimatycznej fabryki. Nie pozostawia nam złudzeń myśl poniesienia wysokich sumptów w związku ze ślubem. Realizator, sala, kamerzysta i nareszcie fotograf weselny to wydatki wręcz astronomiczne. Kiedy pragnie się jednak, by najistotniejszy dzień w życiu był wyjątkowy, to trzeba zacisnąć zęby, a ręką zaczerpnąć głęboko do funduszy. Nie jest tak, iż kapitał ulatnia się na lewo oraz prawo. Fotografia ślubna jest kosztowna z powodu kilku elementów.

Po pierwsze sprzęt. Nie byle cyfrówka za pięćset złotych, lecz wymienne obiektywy, poboczne oświetlenie. Są to zawrotne kwoty. Zdjęcia ślubne robią często osoby dojeżdżające, w takim razie kolejne złotówki są usprawiedliwione. Po pewnym czasie rzecz tyczy się obróbki w programach, które wcześniej wypada kupić. Ekskluzywny zakład fotograficzny nie może przecież pracować na edycjach demo, lub ewentualnie nielegalnie importowanych z sieci. Płaci się jednakże przede wszystkim za praktykę pracownika, jego zdolności, jakie zdobywał w ciężkim procesie edukacji kierunkowej, za dyplomy, tytuły oraz na końcu za wyrobioną na rynku markę.