Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego jak ekspresowo nowe śmieci zapełniają dopiero co opróżnione kosze. Niestety, w dodatku ceny za wywóz odpadków nie maleją, ale systematycznie rosną. Wiele osób mających prywatne ogródki działkowe bądź też własne posesje ulega pokusie pozbycia się kłopotu w sposób bardzo nieznośny oraz niesprzyjający dla otoczenia. Gra toczy się tutaj albowiem o spalanie śmieci. Ogromnie drażniący zapach roznosi się na niezwykle rozległej przestrzeni, a dostający się do oczu dym wywołuje ich łzawienie. Nie jest to pomimo tego dokuczliwość tylko dla naszych receptorów węchu czy spojówek, gdyż powstające przy spalaniu niektórych tworzyw syntetycznych gazy posiadają właściwości toksyczne.

Dodatkowo nie zapominajmy, że wymienione powyżej przedsięwzięcia są nie bez powodu prawnie zabronione. Jeśli więc zaobserwujemy tego rodzaju zabiegi na okolicznej działce czy innym terenie, nie musimy posiadać jakichkolwiek wyrzutów sumienia donosząc na truciciela dobrym władzom. Nie dajmy się namówić, że jest to nieszkodliwy i również bardzo oszczędny sposób utylizacji. Są inne metody uporania się z kłopotem ze śmieciami. Nadwyżka wytwarzanych śmieci w gospodarstwie domowym może stać się wielkim kłopotem.

Warto podjąć kilka prostych kroków, żeby obniżyć ich ilość. Puste kartony po sokach, napojach czy mleku przed wrzuceniem do kosza poprawnie rozłóżmy odginając ich podwinięte rogi, a w następnej kolejności zgniećmy. Zajmą o wiele mniej miejsca. Tak samo możemy postąpić z plastikowymi butelkami, przy czym jeżeli na opakowaniu jest informacja o przetwarzalności zastosowanego tworzywa wrzucamy je do porządnego pojemnika dla surowców adresowanych do recyklingu – więcej na Naczynia jednorazowe – Ejedrek.eu. Stare gazety oraz inne produkty z papieru usuńmy z domu również korzystając z umieszczonych przy śmietnikach dzwonków, bądź zdajmy w najbliższym skupie makulatury. Pozostaje jeszcze kwestia odpadków organicznych. Składując je na kompost zagwarantujemy sobie oszałamiający nawóz dla naszych ulubionych roślin na działce. Postępując wedle tych nieskomplikowanych wytycznych na pewno odczujemy, że dręczący nas wcześniej kłopot ze śmieciami został w głównej mierze rozwiązany.