Faceci to dziś kolosalna grupa wymagających konsumentów, którzy przywiązują dużą wagę do jakości i wyglądu własnych butów. Jeszcze do niedawna fundamentalną sprawą w czasie wybierania dla siebie butów dla wielu mężczyzn była po prostu wygoda oraz prostota. Męskie buty miały być komfortowe w powszednim użytkowaniu, właściwe i trwałe, tak, aby można było je nosić nawet przez kilka sezonów.

Niemniej jednak to nastawienie prędko się zmienia i panowie dołączyli do badaczy niepospolitych fasonów, interesujących rozwiązań stylistycznych oraz modnego designu…
Naprzeciwko ich wymaganiom już od dawna wychodzi wielu wytwórców obuwia, wśród jakich znajdują się zarówno marki produkujące ekskluzywne, luksusowe linie, jak i te słynące z projektów o zakresie sportowym bądź casual. Buty stały się znaczącym szczegółem kompetentnego wizerunku, a często też symbolem statusu, jeżeli są wykonane z najwyższej jakości naturalnej skóry, a wewnątrz posiadają dyskretnie umieszczone logo renomowanej firmy.

W dzisiejszych czasach zdecydowanie mniejsze znaczenie ma kraj pochodzenia danej marki obuwniczej, bo ważniejsza stała się stylistyka oraz jakość, w związku z tym wśród butów zwłaszcza z rozkoszą zdobywanych przez mężczyzn znajdują się zarówno wyroby wyprodukowane u nas, jak oraz te, które jeszcze kilkanaście lat temu można było dostać tylko za granicą.
Pośród najmodniejszych krojów o eleganckim, wizytowych zakresie nieodmiennie królują klasyczne oksfordki oraz inne wiązane półbuty. Stały się niemal jednoznacznikiem poprawnego gustu oraz wysmakowanej elegancji. Uszyte ze skóry, czasami pokryte błyszczącym lakierem, z przeciągniętymi noskami obuwie męskie na płaskiej podeszwie, to wieczny hit. Na co dzień panowie wybierają modele o trochę bardziej swobodnym charakterze: mokasyny z niezmiernie charakterystycznym szwem, botki o podniesionej cholewce lub ewentualnie buty sportowe: trampki, tenisówki, lub właściwe buty na dłuższe wyprawy ze specjalnie profilowaną podeszwą z bieżnikiem.
W sprzedaży jest także bogata gama obuwia na cieplejsze dni, takich jak sandały albo eleganckie buty żeglarskie.