W poprzednim ustroju biznesmeni nie musieli za bardzo zabiegać o konsumentów. To właściwie Ci ostatni musieli drzwiami i oknami dobijać się do intrygujących ich usług i towarów. Wszystko zmieniło się wspólnie z transformacją systemu politycznego. Gospodarka wolnorynkowa i narodziny rywalizacji wymusiły na przedsiębiorcach, aby zajęły się marketingiem, innymi słowy promocją własnych usług. Teraz najważniejsze jest, żeby ze swoją ofertą trafić do jak najszerszej liczby ewentualnych kontrahentów. W jaki sposób wiadomo najogromniejszy zysk przynoszą kolosalne zamówienia od równie znacznych firm. Teraz jest taki trend, że nie czeka się, jak ktoś zaintryguje się danym przedsiębiorstwem, tylko to przedsiębiorstwo samo zgłasza się do ludzi ze swoimi towarami oraz usługami. Niemniej jednak co zrobić, jak się nie zna adresu firmy, do której pragnie się trafić, zwłaszcza, że pragnie się trafić do kilkudziesięciu firm równolegle? Na szczęcie dziś są dostępne bazy danych korporacji. To dzięki nim teraz wolno dotrzeć do każdego, nawet najmniejszego przedsiębiorstwa ze swą ofertą.

Bazy danych o przedsiębiorstwach niezbędne są w zasadzie biznesmenom, którzy poszukują odbiorców swych usług. Korzystają z takiej bazy można sobie utworzyć listę ewentualnych przedsiębiorstw, które będą następnie obiektem działań marketingowych. Bazy korporacji wolno zamówić u podmiotów zajmujących się tego rodzaju usługami. Wówczas takim profesjonalistom podaje się istotne kryteria, np. rodzaj branży, dany region kraju itp. Oni pod te kryteria tworzą profesjonalne oraz aktualne bazy danych, zawierających ważne dla przedsiębiorstwa wiadomości o interesujących przedsiębiorstwach. Jednak taka profesjonalna usługa kosztuje. Darmowa baza firm znajduje się w sieci. Mimo to może ona zawierać nieaktualne dane.

Wykorzystywanie z baz danych korporacji zwłaszcza ważne jest w wypadku kampanii direct mailing. Pod tym obco brzmiącym terminem kryje się popularne działanie marketingowe, które polega na dostarczaniu konsumentom ulotek i folderów w postaci listów lub bezpośrednio do skrzynek. Żeby w ten sposób trafić do jak najogromniejszych liczby korporacji, potrzebne jest stworzenie bazy danych z adresami.