Londyn, stolica Wielkiej Brytanii, to rozległe miasto o bardzo długiej i bogatej historii. Centrum handlu i kultury, miejscowość ta co roku przyciąga do siebie rekordowe liczby turystów. Chociaż Anglia nie jest znana ze słonecznej pogody ani egzotycznej przyrody, to fascynujące dziedzictwo tego kraju objawia się w każdym zakątku i każdej, londyńskiej uliczce. Niemal każdy rejon tego miasta zawiera w sobie coś ciekawego, lecz można wyróżnić kilka, najbardziej kultowych obiektów i utworzyć top zestawienie miejsc w Londynie. Aby w pełni docenić stolicę Wielkiej Brytanii, powinno się spędzić w niej co najmniej kilka tygodni, lecz dobrze zaplanowana wycieczka jest w stanie zawrzeć w sobie najciekawsze atrakcje.

Diabelski młyn London Eye

Największą popularnością wśród zwiedzających cieszy się koło obserwacyjne London Eye. Jest to niezwykle ciekawy projekt, powstały w 1999 roku. Zastąpił on wzniesione jeszcze w XIX wieku Great Wheel, będąc o wiele większym i nowocześniejszym od swojego poprzednika. Ta imponująca konstrukcja sięga 135 metrów i oferuje doskonały widok na większość dzielnic miasta. London Eye znane jest z tego, że możliwe jest wsiadanie i wysiadanie z niego bez konieczności zatrzymywania koła. Pozwala to na płynny ruch, oferujący pełen komfort podczas oglądania miejskiej panoramy.

Tower of London

Kolejną z atrakcji, które warto zobaczyć, jest Tower of London, znane także jako The Tower. Jest to zabytkowy pałac, którego początki datowane są na rok 1078, kiery powstała pierwsza z wież. Ta niezwykle stara budowla jest ważnym elementem angielskiej kultury, który w swojej historii pełnił funkcje:

  • Pałacu
  • Zoo
  • Więzienia
  • Twierdzy


Poza tym, z Tower of London wiąże się wiele legend, jak choćby przepowiednia, że gdy wszystkie sześć kruków żyjących w wieży ją opuści, miasto upadnie. Ptaki te są oczywiście pilnie strzeżone, a ich skrzydła są przycinane. Za bezpieczeństwo zamku odpowiadają słynni strażnicy – Yeomen Wardens, którzy są atrakcją sami w sobie.

Londyński Tower Bridge

Tuż obok Tower of London znajduje się potężny most zwodzony, który swoją nazwę zaczerpnął od starego pałacu. Powstały w 1894 roku, jest jednym z najbardziej kultowych konstrukcji na świecie. Wygląda on doprawdy unikalnie, posiadając dwie, piękne neogotyckie wieże na obu końcach. Choć jest to budowla wiekowa, osiąga on imponujące rozmiary 244 metrów.

Wieża zegarowa Big Ben

Jeśli nie widziało się jeszcze Big Bena, to nie ma sensu zastanawiać się nad tym, co warto zobaczyć w Londynie. Wieża ta jest prawdopodobnie najbardziej ikonicznym z wszystkich brytyjskich zabytków, jej wizerunek znany z pocztówek, zdjęć, książek i filmów. Chociaż od 2012 roku oficjalnie przemianowany na Elizabeth Tower, Big Ben pozostaje w sercach rodowitych anglików jako symbol ich tożsamości i kultury. Obiekt ten cieszy się również ogromnym powodzeniem wśród turystów, którzy traktują go jako obowiązkowy przystanek podczas zwiedzania Londynu. Nie ma co się dziwić, jest to przepiękny, majestatyczny zabytek, który na długo zapada w pamięci.