Przymierzając się do budowy prywatnego domu jednorodzinnego, z pewnością pierwszym krokiem będzie wyszukanie, a po pewnym czasie zakup trafnej działki. Czasem jednak jest tak, iż wszystkie parametry danej nieruchomości odpowiadają nam niesłychanie, a w związku z tym ma ona perfekcyjną lokalizację, cena jest do przyjęcia, wymiar odpowiada stworzonym przez nas planom inwestycyjnym, a na dodatek działka posiada parametry i status umożliwiające uzyskanie pozwolenia na budowę.

Jednakże zdarza się niekiedy, iż teren, na jakim planujemy budowę domu, ma uwarunkowania geologiczne mogące utrudnić znacznie budowę domu – z uwagi na mały poziom wód gruntowych w tym miejscu oraz rodzaj gruntu, który pozwala na swobodne przesiąkanie wody do wyższych warstw. W takich sprawach już oglądając projekty domów powinniśmy się zastanowić nad wyborem takiego, jaki będzie możliwy do zrealizowania na opisującej nas działce. Wybierając projekt domu z podpiwniczeniem powinniśmy wiedzieć, że jego budowa na takim gruncie będzie wymagała zastosowania technologii tak oznaczanej wanny, polegającej na do granic możliwości szczelnym zabezpieczeniu całości fundamentów mieszkania, jego podłoża – to naturalnie wygeneruje o dużo wyższe wydatki całej inwestycji typu posadzki anhydrytowe cena.

Na pewno mniejsze będą wydatki, jeśli budowa domu będzie przeprowadzona w opcji bez podpiwniczenia – wtenczas również zastosować będziemy musieli właściwe technologie, chroniące podłoże domu i jego fundamenty przed wilgocią, jednakże nie będzie to aż tak rygorystyczna technika, a co za tym idzie – koszty nie będą tak wysokie. Osoby, które zdecydowały się budować domy z podpiwniczeniem, a nie zastosowały bardzo rygorystycznych, a równocześnie fachowych technologii ochrony przed woda całej konstrukcji, mają potem okropny problem. W piwnicy takich domów nieustannie zbiera się woda, zwłaszcza ma to miejsce po ulewnych deszczach – wtenczas jedynym wyjściem (okolicznościowym) będzie wezwanie straży pożarnej i wypompowanie wody z piwnicy. Tudzież na dłuższą metę nieuchronnym zabiegiem będzie wykonanie przebudowy piwnicy oraz wykonanie trafnej izolacji przeciwwilgociowej.