Internet jest nie tylko olbrzymią kopalnią wiedzy, jednak w pewnych momentach może stanowić zagrożenie – dotyczy to w głównej mierze dzieci oraz nastolatków. Istnieją bo ludzie, którzy wykorzystują naiwność oraz ufność innych, a to ma prawo kończyć się tragicznie.

Najbardziej narażone na działanie internetu są dzieci. Rodzice wielokrotnie nie zdają sobie sprawy z tego, że powinni kontrolować użytkowanie internetu przez swoje pociechy. Coraz to więcej akcji społecznych łagodzi jednak wagę tego problemu i otwiera oczy rodzicom, a zdarzają się też przypadki, że dziecko zaczyna być uzależnione od internetu oraz nie potrafi nad tym uzależnieniem zapanować. Z radą przychodzą wtenczas pedagodzy, jacy potrafią poradzić sobie w wielu wypadkach z takim kłopotem Niezbędna jest jednakże również pomoc i zaangażowanie rodziców, którzy są jakkolwiek największym wsparciem dla swojego dziecka.

Jednak, żeby zapobiec takim stanom radzi się rodzicom monitorowanie aktywności internetowej ich dzieci. To zdrowe głównie wtedy, kiedy dzieci nie są jeszcze na tyle gigantyczne, aby zdołać logować się na różnorodne portale społecznościowe – również w szkole rodzice mogą odszukać pomoc i rady na temat tego jak radzić sobie z tym, że dziecko korzysta nadzwyczaj dużo z internetu.

Najlepszą porada jest niemniej jednak zwykłe ograniczenie dostępu do internetu. Rodzic powinien wyznaczyć swojemu dziecku czas jaki może spędzać dziennie przed komputerem. Najodpowiedniej kiedy takie ograniczenia wprowadzone są od początku eksploatacji komputera oraz internetu. Wtedy bo dziecko przyzwyczajone jest do tego, że nie przesiaduje całego dnia. Poprawnie jest również założyć ochronę rodzicielską na witryny oraz portale, które wydają się podejrzane oraz są w stanie być zagrożeniem dla dziecka.

Ochrona rodzicielska to nic innego jak zablokowanie dostępu do tych witryn internetowych. Doradza się także rodzicom, by więcej czasu poświęcali swoim pociechom oraz ich zagwozdkom. Należy bowiem wiedzieć, co dzieje się w życiu osobistego dziecka, czy dziecko nie ma problemów bądź czy coś go nie smuci. To pod każdym względem normalne i pomaga zachować zdrowe relacje pomiędzy rodzicem a dzieckiem, bez względu na wiek dziecka.