Ciało ludzkie kobiety ciężarnej zaczyna przygotować się do porodu już na około dwa tygodnie przed rozwiązaniem, w następstwie tego również wolno zaplanować definitywny termin rozwiązania w trakcie obserwacji własnego ciała w ostatnim miesiącu ciąży. Dziecko obniża się i wystawia się główką do miednicy i wolno zauważyć, że brzuch się obniża. Niejednokrotnie dzieje się tak na tydzień przed porodem. Już w trakcie pierwszej wizyty lekarz ma obowiązek zapisać kobiecie podstawowe oraz wymagane do kompatybilnego rozwoju płodu witaminy. Pierwszym z zapisanych farmaceutyków już przed ciążą powinien być kwas foliowy, który chroni dziecko przed wynikaniem znacznych wad. Najkorzystniejsze jest przyjmowanie go już na okres 2-3 miesięcy przed zajściem w ciążę. Ginekolog ma prawo zalecić też przyjmowanie preparatu wielowitaminowego, w celu napełniania deficytu witamin oraz wzbogacenia diety. Oprócz tego w wypadku kiedy po pierwszej morfologii pozostanie zakomunikowana anemia, doktor zaleci przyjmowanie żelaza w celu podniesienia jakości krwi.

Wszystkie zażywane witaminy przynależy konsultacja z lekarzem prowadzącym, albowiem nadmiar niektórych z nich może powodować powikłania( A, D, E) oraz przeróżnego rodzaju podrażnienia i zapalenia pęcherza moczowego(C). Damy w ciąży muszą wszystkie inne leki aniżeli zalecone przez lekarza prowadzącego odstawić i w żadnym razie nie przyjmować ich bez ówczesnej konsultacji z ginekologiem położnikiem, szczególnie na początku ciąży – potwierdza to bilansdziecka.pl. W następstwie tego jak najwcześniej należy powiadomić lekarza familijnego o tym, iż spodziewamy się dziecka, wtenczas weźmie on to pod szczególną uwagę przy dobieraniu leków np ., na przeziębienie.

Trzeba zachować szczególną ostrożności i rozwagę przy braniu leków na własną rękę oraz bez żadnych zahamowań zapoznać się z dołączoną ulotką i sprawić czy mogą być akceptowane przez kobiety w ciąży. Nieprzydatne działania posiadają leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, aspiryna i wszelkie antybiotyki i leki przeciwwirusowe. Preparaty roślinne i ziołowe także nie są bezpieczne dla kobiet w ciąży, bardzo sporo ziół może powodować skurcze macicy i zwiększyć niebezpieczeństwo poronienia.