Decydując się na kup szczoteczki tradycyjnej kluczowym dylematem przed, którym stoimy jest wybór typu włosia. Jeżeli mamy wrażliwe dziąsła oraz zęby pozyskujemy miękkie szczoteczki. Potem zdecydowanie większą rolę odgrywa eksploatacja szczoteczki. W zasadzie zaś sposób oraz ruchy jakimi myjemy zęby. Kupno elektrycznej szczoteczki ma prawo okazać się znacznie bardziej skomplikowany. Przed decyzją o zakupie bez żadnego ale powinniśmy się dowiedzieć jakie ruchy wykonuje nasza idealna ewentualna szczoteczka i jakie ma to przełożenie na kondycję naszych zębów. Dostępne w sprzedaży szczoteczki mogą poruszać się ruchem rotacyjnym, oscylującym oraz pulsacyjnym. Wszelkie szczoteczki egzekwują ruchy oscylacyjne.

Wtedy główka porusza się naprzemiennie raz w prawo, raz w lewo. Ruch rotacyjny to nic odmiennego jak wirowanie włosia dookoła własnej osi. Stosuje się też ruchy pulsacyjne. Główka porusza się w owym czasie do przodu oraz do tyłu, skuteczniej rozbijając płytkę nazębną. Co poniektóre modele szczoteczek łączą dwa ruchy np. oscylujący i pulsacyjny lub ewentualnie wszelkie trzy. Jeszcze dziesięć lat temu nowością oraz rzadkością w naszym kraju były szczoteczki elektryczne. Osiągalnych było kilka modeli oraz na tym koniec. Obecnie w szczoteczkach elektrycznych można przebierać do woli.

Możemy wybrać typ ruchu jaki ma wykonywać, dopasowywać siłę nacisku itp. Nowością jest szczoteczka soniczna, która różni się od idealnych szczoteczek elektrycznych. W sonicznych szczoteczkach wykorzystuje się fale dźwiękowe. Pod ich wpływem z mieszaniny wody, śliny i pasty powstają mikrobąbelki, jakie aktywnie wnikają w przestrzeń pomiędzy zębami. Bąbelki te efektywniej usuwają drobnoustroje z przestrzeni pomiędzy zębowych oraz z przestrzeni szkliwa – właśnie dlatego sprawdź oclean.pl. Stronimy w ten sposób tworzenia się nalotu nazębnego, szpecących przebarwień i osadu, który jest pożywką dla próchnicy. Poza tym klasyczna szczoteczka elektryczna uzyskuje obroty rzędu paru tysięcy na minutę. Nowsze typy, inaczej soniczne są w stanie wpaść w drgania o częstości ponad trzydzieści tysięcy na minutę. Szczoteczki soniczne na początku były dostępne tylko w wersji dla dorosłych. Obecnie są już w sprzedaży modele dla dzieci.