Pomocniczym walorem naturalnego tworzywa, takiego jak wełna jest jej czynnik, lanolina, która nie pozwala, żeby pobrudzenia wniknęły w głąb kołdry. Okazuje się imponującym rozwiązaniem dla alergików, bo zabija wszelkie bakterie i roztocza, odpowiadające, w znacznej większości przypadków, za uczulenia skórne oraz kłopoty połączone z układem oddechowym. Zapobiega istotnej chorobie, astmie, hamując rozwój zarazków oraz bakterii.

Pościel wełniana wyrównuje także destrukcyjne działanie jonów dodatnich poprzez zastąpienie ich jonami ujemnymi, przymiotniki charakterystyczne każdego ludzkiego organizmu. Przyczynia się do odczuwania bycia wypoczętym, eliminuje nadpobudliwość nerwową, a również wzmacnia odporność organizmu. Dzięki temu jesteśmy mniej podatni na bakterie i wirusy, doprowadzające przeważnie do istotnych chorób reumatologicznych oraz neurologicznych. W wypadku bólu mięśni, łagodzi ich napięcie, czynnik odpowiedzialny przede wszystkim za nasze cierpienie oraz stałe skurcze.

Jeśli nie odczuwamy bólów mięśni, wełna, przez pobudzenie zwieńczeń nerwowych, funkcjonuje profilaktycznie na nasz organizm – Korzyści z jedwabnego prześcieradła dla alergików. Z reguły kryterium podziału jest typ wełny, z jakiej została zrealizowana kołdra oraz poduszka. Do czterech rodzajów przynależą: wełna owcza, kozia, wielbłądzia oraz z królików angorskich.

Najpopularniejszą wełną owcza będzie wełna z merynosa, wywodzącego z Australii i Nowej Zelandii. Kwalifikuje się do wełny krótkowłóknistej, miękkiej i delikatnej. Pościel wełniana z merynosa znamionuje się tym, iż jest odważnie cieńsza od pozostałych rodzajów. Stwierdza się, że im pościel cieńsza, tym forma wyższa oraz w związku z tym powinniśmy przygotować się na większe wydatki. Inne odmiany wełny mieszczą szetlandzką, jak sama nazwa wskazuje, z Wysp Szetlandzkich oraz szewiotowa, z owiec hodowanych na terenie Anglii. Wełna szewiotowa znamionuje się twardym, ostrym chwytem i kilkunastocentymetrową długością- przeciętnie włókno mierzy czternaście centymetrów długości, co w istotny sposób odróżnia je od konkurencyjnej wełny. Tudzież wełna szetlandzka odznacza się delikatnym chwytem oraz niesłychanie gigantyczną jakością. W Polsce swego czasu biły rekordy popularności swetry, oznaczane szetlandami, egzekwowane z wełny szetlandzkiej.