Jeśli szukasz ciekawego hobby, które pozwoli Ci odpocząć po całym dniu spędzonym przed komputerem, pomyśl o rozpoczęciu przygody ze stolarstwem. Z artykułu dowiesz się jakie wyposażenie powinno znaleźć się w amatorskim warsztacie.

Stół warsztatowy

Centralnym punktem każdego warsztatu – nie tylko stolarskiego – jest stół warsztatowy, przy którym wykonywanych jest większość prac manualnych. Stół warsztatowy do stolarni nazywany jest fachowo strugnicą, ponieważ służy m.in. do unieruchomienia drewnianego przedmiotu, który będzie “strugany” (obrabiany). Profesjonalni stolarze swoje strugnice wykonują samodzielnie, jednak jeśli stawiasz dopiero pierwsze kroki w tym rzemiośle warto rozejrzeć się za gotowym rozwiązaniem.

Profesjonalne strugnice produkowane są z litego drewna – zazwyczaj klejonego na krzyż parzonego bukowego, z nieprzetworzoną powierzchnią. Stolarski stół warsztatowy powinien mieć co najmniej jedno zintegrowane imadło, kilka otworów w blacie pod imaki (elementy unieruchamiające drewno) oraz półkę na podręczne narzędzia. Decydując się na zakup profesjonalnej strugnicy należy liczyć się z wydatkiem rzędu co najmniej 2 tysięcy złotych.

Tańszą alternatywą dla strugnicy może okazać się uniwersalny stół warsztatowy. Decydując się na takie rozwiązanie należy szukać mebli ze stalowym stelażem oraz blatem z grubej sklejki lub płyty wiórowej. Przykładem stołu spełniającego te warunki jest model Solid, który wytrzymuje maksymalne równomierne obciążenie 500 kg. Stoły warsztatowe o różnych wymiarach znajdziesz w sklepie internetowym wszystkodomagazynu.pl na stronie: https://www.wszystkodomagazynu.pl/katalog/stoly-warsztatowe

Ręczne narzędzia stolarskie

Stara stolarska zasada mówi, że zanim sięgnie się po jakiekolwiek elektronarzędzie należy najpierw opanować posługiwanie się jego ręcznym odpowiednikiem. Warto również od samego początku być bezkompromisowym w kwestii jakości – lepiej kupić mniej, ale lepszych narzędzi, niż więcej, ale gorszej jakości. Absolutne minimum, które pozwoli Ci wykonać większość podstawowych prac w warsztacie to:

  • piły: płatnica i poprzecznica,
  • strugi: zdzierak i gładzik,
  • komplet dłut ciesielskich,
  • młotki: drewniany i stalowy,
  • wiertarka i komplet wierteł do drewna,
  • zestaw ścisków stolarskich.

Szafa na narzędzia

Mówi się, że stolarstwo to ciągłe poszukiwanie… zazwyczaj narzędzia, które miało się przed chwilą w ręku. Jedną z metod uniknięcia ciągłego chaosu w warsztacie jest wyznaczenie każdemu narzędziu jednego stałego miejsca, na które będzie odkładane po zakończeniu pracy. Najlepszym miejscem na przechowywanie cennego wyposażenia warsztatowego jest metalowa szafa, która nie tylko pomoże w utrzymaniu porządku, ale będzie również chronić narzędzia przed zniszczeniem lub kradzieżą.

Przykładem dobrze zaprojektowanej szafy warsztatowej jest model, który mieści w sobie dwa rzędy plastikowych pojemników na drobne elementy (np. gwoździe), sześć szuflad z blokadami oraz panel narzędziowy z kompletem haczyków i wieszaków. Dzięki temu nie zajmie zbyt dużo cennej przestrzeni w małym warsztacie, ale będzie w stanie pomieścić całe podstawowe wyposażenie stolarni.

Często spotykaną w warsztatach alternatywą dla stacjonarnych szaf jest metalowy kontenerek na kółkach wyposażony w szuflady i półki. Jego największą zaletą jest mobilność, dzięki czemu swoje narzędzia możesz mieć pod ręką w dowolnym punkcie warsztatu, a i tak zawsze będą odłożone na swoje wyznaczone miejsce.