Entuzjaści oraz znawcy koni sugerują, że zwierzęta ujeżdżane oraz układane przez panie zachowują się inaczej niż konie poddawane treningowi przez trenera-mężczyznę. Kobiety, mimo wykorzystywania w sztuce ujeżdżania koni wypróbowanych oraz powszechnie stosowanych metod wprowadzają detale reprezentatywne dla tej oczywiście płci. Mianowicie, celowo bądź też intuicyjnie, z zapałem odwołują się do negocjacji oraz perswazji. Przytulając, głaszcząc i pieszcząc konie, starają się z nimi bardziej zaprzyjaźnić niż sobie je podporządkować. Zwierzęta ulegają tym procedurom nadzwyczaj chętnie oraz z pozytywnym skutkiem.

Niejednokrotnie koń oporny w czasie „suchego” treningu, rozpoczyna wypełniać polecenia trenerki, która do nich go raczej namówiła niż zmusiła. Mężczyźni preferują surowość i konsekwencję. Nie rozmawiają z końmi, nie pertraktują i nie rozpieszczają. Wymagają od swoich podopiecznych bezwzględnego posługi, nie przejmując się specjalnie ich odpowiednim czy złym humorem. Efekt takiego podejścia do treningu jest taki, że od wytrwałego zwierzęcia wykonania pewnych poleceń trener nie jest w stanie wyegzekwować, co potwierdza leczenie kulawizn konia. Z drugiej jednak kwestii, konie, od jakich wymagane jest bezwarunkowe posłuszeństwo, mają poczucie bezpieczeństwa, są spokojniejsze i o wiele bardziej normowane. Konie, z którymi się pertraktuje mają skłonności do histerii, bywają o wiele bardziej płochliwe oraz kapryśne. Zdecydowanie porządne warunki bytowania i spokojne życie mają zagwarantowane konie hodowane w stadach rumaków.

Nagromadzone w jednym położeniu ogiery jednej rasy utrzymywane są w zasadzie jako reproduktorzy. Ich zadaniem jest, w czasie i miejscu wskazanym przez hodowcę, dostarczyć najlepszej jakości materiału genetycznego. Konie te wystawiane są też na aukcjach, także międzynarodowych oraz wyprzedawane przez posiadacza stada oferentowi, jaki wylicytuje najwyższą cenę. Rasowe ogiery otoczone są niesłychanie pieczołowitą opieką. Otrzymują najlepszą paszę, mają czyste, zadbane, można powiedzieć, reprezentacyjne stajnie. Najlepsi reproduktorzy powinni zawsze odpowiednio wyglądać i być w porywającej formie. Masztalerze regularnie sprzątają i szczotkują ich sierść, ładne grzywy oraz ogony. By utrzymać konia w dobrej formie, należy dostarczyć mu stosowna porcję ruchu, zdrowy koń musu biegać.