Jest to jedna z najpopularniejszych metod w medycynie naturalnej. Mówi się o niej nie tylko w specjalistycznych zakładach, ale też w reklamach żelów pod prysznic i płynów do kąpieli. Jednostką aromaterapii jest oddziaływanie na zmysł węchu. Mózg ludzki jest tak zbudowany, iż umie zapisywać refleksu zapachów w podświadomości. Jeśli później w jakiejś sytuacji spotykamy się z danym zapachem od razu wiemy co on świadczy, a dopuszczalne, że pojawią się w należącej do nas głowie obrazy łączone z jego aromatem.

Leczenie za pomocą zapachów i aromatów odbywa się na dwa przeróżne sposoby. Jedna droga to przyswajanie poprzez wdychanie, np. za pomocą inhalatorów lub też specjalnego nawiewania pomieszczenia bądź po prostu wąchania spryskanej chusteczki. Pozostała droga polega na absorbowaniu aromatu do organizmu ludzkiego poprzez… skórę. Masażysta naciera ciało ludzkie pacjenta olejkami, a te przenikają do wnętrza przez kanaliki skórne. Weźmy np. taki eukaliptus. Inhalowany udrożnia kosztowny oddechowe a wcierany ma działanie antywirusowe co podnosi odporność organizmu. Medycyna oparta tylko na właściwościach ziół pochodzi już z prehistorii.

Gdy technika i wiedza o ludzkim ciele nie była tak zaawansowana pozostawały nam dary natury. W dowolnym plemieniu, w jakiejkolwiek osadzie, małej wiosce i późniejszych rozwiniętych grodach oraz miastach był miejscowy zielarz, jaki preparował wywary z ziół dl chorych, trucizny dla mściwych i afrodyzjaki dla zakochanych. Też w ówczesnych aptekach wolno spotkać suplementy diety na bazie jedynie ziół – sprawdź zatem bergamota. Chociaż medycyna bardzo się rozwinęła, ziołolecznictwo bez ustanku jest atrakcyjne oraz modne. Zgadza się z sloganami o zdrowym trybie życia oraz czerpaniu garściami z darów natury w zastępstwie leków standardowych otrzymanych drogą laboratoryjną. Ziołolecznictwo wolno wykorzystywać samemu czy też zameldować się po poradę do profesjonalisty bądź lekarza. Właściwości poszczególnych roślin są również w Internecie bądź w głowach naszych babć, które przekazują sobie tą wiedzę z matki na córkę. Np. stereotypowa pokrzywa, która rani nas swędzącymi bąblami też ma działanie lecznicze. Słusznie spreparowana uzdrawia owrzodzenia, przeciwdziała anemii oraz hamuje łysienie.