Podstawowe wiadomości w temacie kas fiskalnych na stronie www POSNET POLSKA S.A., a więc największego producenta oraz dystrybutora maszyn fiskalnych w Polsce. Otóż, kasoterminal to urządzenia stworzone do rejestracji dystrybucji konkretnych produktów i oferowanych usług.

W przeciwieństwie do drukarki fiskalnej działają same, bez konieczności podłączania zewnętrznego komputera z oprogramowaniem. W dziale Strefa Wiedzy można znaleźć informacje o tym, że udokumentowaniem transakcji odbywających się przy wykorzystaniu kas fiskalnych jest wydruk w formie paragonu fiskalnego. Dzięki niemu osoba opłacająca produkt albo usługę może dokładnie sprawdzić, za co i ile płaciła. Podane są na paragonie precyzyjne ceny za poszczególne towary a także całościowa suma za zrobione zakupy. Paragon może również służyć jako dowód zakupu wówczas, gdy konsument chciałby reklamować nabyty wcześniej towar. Paragon każdorazowo drukowany jest w 2 egzemplarzach, jedna jest dla konsumenta dowodem kupna, a druga przeznaczona jest dla firmy, która dystrybuuje towar albo oferuje określone usługi. Kasa fiskalna potrzebna jest właścicielowi firmy do zrobienia rozliczeń z systemem fiskalnym.

Wszystkie kasy fiskalne, jakie dopuszczane są do obiegu powinny posiadać homologację. Jest to dokument wskazujący na zbieżność urządzenia z aktualnymi zasadami administracyjnymi a także ustaleniami technicznymi. Jest on wydawany przez GUM. Przynależenie do ewidencji na kasie rachunkowej w ramach trybu fiskalnego określa fiskalizacja. Od tej chwili, wszystkie informacje zapisane na kasie są poddane ewidencji, będąc bazą do określenia obrotu podatnika i wyznaczenia sumy podatku. Fiskalizacją będzie zajmować się serwisant biorący odpowiedzialność za wyznaczone kasy fiskalne. Obowiązek posiadania kasy fiskalnej dotyczy wszystkich przedsiębiorców, oferujących posiadane towary lub usługi osobom fizycznym, nieposiadającym działalności gospodarczej. Kasy fiskalne powinni również posiadać rolnicy ryczałtowi, którzy nie muszą płacić podatku VAT.