Bywa, iż ktoś intryguje się geografią, jest nią wprost oczarowany, a my zastanawiamy się, co tak właściwie może w niej być aż tak przyciągające. Przede wszystkim jest nauką, która dostarcza nam wiedzy o prowadzonej przez nas planecie, wydaje się, iż przede wszystkim wskutek tego dla niektórych jest jedną z najważniejszych nauk. Każdy jakkolwiek powinien wiedzieć jak powstała planeta, na której żyje, ile ma lat, co sprawiło, iż powstały kontynenty. Geodezja to niesłychanie potężna nauka.

Poza tym, że dzięki niej możemy dowiedzieć się dużo na temat faktów takich jak wybuchy wulkanów, lub trzęsienie ziemi, jesteśmy w stanie też zapoznać położenie poszczególnych krajów, a także ich najogromniejsze zabytki, rzeki, jakie przez nie przepływają. Jest to szczególnie przyciągające dla osób, jakie sporo podróżują oraz ciągle planują gdzie można żeby pojechać, co zwiedzić. Geodezja jest też źródłem wiedzy na temat ludzi, bo dowiadujemy się jaką reprezentują religię, w jakiej kulturze żyją.

Trudno jednakże rozszerzać wiedzę geograficzną bez wsparcia, jaką są atlasy geograficzne lub mapy – a w ich tworzeniu pomaga geodeta Poznań. To one wywołują, iż nasza wyobraźnia rozwija się, iż jesteśmy w stanie na ilustracji zobaczyć np. położenie danego kraju, lub szczytów górskich. Bez zaprzeczania obrazy te zapadają nam w pamięć, prościej nam następnie przypomnieć sobie gdzie znajduje się dane państwo, czy przez które rewiry przepływa rzeka.

Mapy zawierają rozmaite treści, oprócz sieci rzecznych, czy dróg komunikacyjnych przedstawiają np. budowę geologiczną, położenie surowców mineralnych, czy klimatyczne zjawiska. Powodują, iż nasze zainteresowanie geografią jest jeszcze pokaźniejsze, pobudzają nas do myślenia. Niejednokrotnie wydaje nam się, iż są mało czytelne, za małe i zbyt dużo znajduje się na nich informacji, jednakowoż z drugiej kwestii dzięki nim jesteśmy w stanie np. ujrzeć nasz kraj na tle całego kontynentu. Prościej jest nam zasymilować sobie to, jakie jest jego położenie, czy jakie kraje odnajdują się za jego granicami.