Od kilku tysięcy lat bogacimy swoją wiedzę na temat wszystkich roślin oraz ziół, jakie można i da się w jakiś sposób wykorzystać w życiu człowieka. Wykorzystywano ich czasami, jako pokarmu, nacierania się czy okładania ran. Z biegiem czasu sztuka lekarska ruszyła do przodu, zapoczątkowała to naturalnie natura. Ludzie rozpoczęli pielęgnować rośliny oraz przeróżne rodzaje ziół ażeby zbadać ich dobre i optymalne zastosowanie. Zioła w medycynie miały dosyć wielkie znaczenie, bowiem ludzie twierdzili w owym czasie, iż przeciw każdej niedogodności wyrosło zioło lecznicze i każda dokuczliwość jest wyleczalna za pomocą rozmaitych naparów czy kąpieli.

Zioła w leczeniu historii były użytkowane od zawsze, od starożytności po czasy nowoczesne. Medycyna i farmaceutyka mknie z biegiem czasu do przodu, co zaświadczało o zmianach. Rozpoczęły powstawać leki syntetyczne, które na dzień współczesny wynajdziemy w jakiejkolwiek aptece, są tam wszystkie rodzaje leków, jakie może potrzebować klient. Ceny są w pewnych sytuacjach szokujące, jakkolwiek XXI wiek nie zostawia nam niemalże wyboru.

Leków jest coraz więcej a choroby także przybywają, co „zmusza” nas do wykupywania drogich lekarstw. Dzisiaj ludzie nie mają czasu aby uprawiać zioło, przygotowywać je i spożywać by wszelkie bakterie zniszczyć, bo jak sami o sobie mówimy – jesteśmy ludźmi współczesnymi, jacy stawiają na zaawansowaną medycynę i farmaceutykę. Są osoby, które intrygują się zielarstwem oraz spędziły całe życie nad uprawami, roślinami i wywarami i stosują je w ramach potrzeby leczniczej we własnym aspekcie – na przykład halucynki. Inni także stosują rośliny, które wolno palić. Mowa tutaj o konopi indyjskiej, jaka była używana w innych krajach na wysoką skale również do celów leczniczych.

Jeżeli chodzi o dzisiejsze lata nie jest już stosowana w medycynie a w wielu państwach została zakazana i uznana za narkotyk miękki aczkolwiek badania naukowców wykazały, iż większość pacjentów może osiągnąć korzyści z leczenia zanim pojawią się jakieś negatywne symptomy. Zioła są także użytkowane w produktach dziennego użytku, są dodawane nawet do past do higieny jamy ustnej jak oraz przeróżnych kremów nawilżających.