Każdy abiturient egzaminy zdaje przed komisją maturalną. W każdym egzaminie – w komisji zasiada kilkoro ludzi. Ich ilość jest stricte wyznaczona przepisami. Wszystko w takim razie ma obowiązek odbywać się zgodnie z prawem. Jeżeli coś jest nie tak – choćby nie zgadza się ilość osób w komisji egzaminacyjnej egzamin może zostać unieważniony. A tego prawdopodobnie nikt by nie chciał. Pytania egzaminacyjne na egzaminie pisemnym nie zależą od komisji. Jej obowiązkiem jest dopilnowanie, aby wszystko było w porządku. Komisja egzaminacyjna znacznie bardziej aktywna jest w czasie prezentacja maturalna ustna. To oczywiście komisja ocenia ucznia, jego „występ”, to ona przypisuje punkty oraz zadaje pytania.

Skutkiem tego też przygotowując się do tego znaczącego dla nas egzaminu powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że będziemy następować przed kilkorgiem ludzi. Powinniśmy się oswoić z tą myślą – a dla co niektórych nie jest to łatwe. Taka prezentacja maturalna to wielki stres – tym bardziej, że dla dużej grupy młodych ludzi jest to pierwszy istotny egzamin, pierwszy a równocześnie najważniejszy – w następstwie tego wypróbuj korepetycje matematyka białołęka. Dużo uczniów już na początku roku szkolnego, w ostatniej klasie zastanawia się, kiedy tak właściwie odbędzie się ich matura. Oczywiście jest to data znana na dużo miesięcy przed sprawdzianem. Wszystko ma obowiązek być albowiem przygotowane i dopięte na ostatni guzik.

Sprawdziany maturalne – oczywiście co poniektóre – odbywają się w jednym czasie we wszelkich szkołach średnich w państwie. Nie może być jakichkolwiek opóźnień, żadnych problemów czy problemów. Właśnie dlatego też to wielki egzamin, jaki musi być bardzo dobrze ustalony logistycznie. A to, jak się okazuje, w żadnym wypadku nie jest takie łatwe. Bardzo ważne są nie wyłącznie egzaminy pisemne, jakkolwiek również te ustne, tak nazywana prezentacja maturalna. Dla wielu uczniów to właśnie prezentacja maturalna spędza sen z powiek. To właśnie jej boja się najbardziej. Jest to pierwszy tak znaczący egzamin – i to w dodatku ustny. A wiele osób boi się takich wystąpień ustnych, stresuje się przed nimi. To kłopotliwe nie da się nic zrobić. Powinniśmy dobrze się przygotować, zacisnąć zęby i prawdopodobnie pójść na taką prezentację.