Schizofrenia jest chorobą, którą można podzielić na parę typów. Jednym z nich jest schizofrenia łatwa. Osoba, która na nią cierpi nie ma urojeń, czy halucynacji. Występują u niej jedynie ujemne symptomy, które związane są z obniżoną aktywnością życiową czy też z brakiem tej aktywności. Chory staje się obojętny na rzeczywistość, jaka go otacza. Nawet jego własny los go nie interesuje. W dodatku przestaje czuć emocjonalny związek z innymi ludźmi. Jest apatyczny i bierny. Czuje, że nie jest fragmentem społeczeństwa, słabo czuje emocje.

Schorowany izoluje się. Bez pośpiechu pogarsza się jego samopoczucie i traci chęci do życia. Poza tym widoczne jest to, że mechanicznie wykonuje swoje obowiązki. Z czasem zaczyna je wyraźnie zaniedbywać, a dla innych wydaje się dziwakiem. Wycofuje się z życia, traci znajomych. Wskutek tego też ten typ schizofrenii uchodzi za dość dotkliwy. Schizofrenia prosta występuje dosyć nieczęsto, co powoduje, że trudniej jest ją wyleczyć. Pomocna w leczeniu jest zarówno psychoterapia, jak oraz farmakoterapia. Niestety szanse na wyleczenie są małe. W szeregu przypadków uważamy kogoś za ekscentryka, a aczkolwiek może się okazać, że cierpi on na schizofrenię. Należałoby pamiętać, że schizofrenia to choroba, jaka nieraz pojawia się nieoczekiwanie, a w pewnych momentach rozwija się długie miesiące i nawet najbliższe otoczenie chorego nie ma żadnych podejrzeń. Dzieje się tak do czasu zaostrzenia objawów. Jeśli wobec tego w naszej rodzinie, czy wśród znajomych dostrzegamy, że ktoś zachowuje się inaczej aniżeli zwykle trzeba zwrócić na to uwagę.

Takie zmiany nie muszą naturalnie od razu oznaczać choroby, niemniej jednak należałoby zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku podejrzenia takiej choroby potrzebna jest konsultacja z lekarzem. Może się okazać, że panikujemy, ale jeżeli rzeczywiście lekarz stwierdzi chorobę, nieodzowne będzie leczenie oraz pobyt w szpitalu. Jeśli w takim razie obserwujemy, że ktoś nam bliźni ma omamy, traci kontakt z rzeczywistością, izoluje się, czy też popada w stany lękowe to trzeba zareagować.