Zobowiązania gotówkowe są aktualnie jednymi z najpopularniejszych towarów finansowych dostępnych na rynku. Znaleźć je wolno w ofercie każdego banku. Własną nazwę zawdzięczają temu, iż są udzielane w gotówce. Dla kontrahentów znaczne znaczenie ma też to, że są to kredyty na dowolny cel. Świadczy to, że nie ma obowiązku wskazywania we wniosku celu, na jaki pozostaną przeznaczone pieniądze jak ma to miejsce np. w przypadku kredytów hipotecznych.

Konsument same decyduje o tym, na co spożytkuje przyznane mu przez bank środki – renowacja mieszkania, spłatę zobowiązań, wyjazd wakacyjny, zakup innowacyjnego wyposażenia AGD do domu etc. Z tego względu jest to praktyczne rozwiązanie, bowiem nie trzeba rozliczać się z bankiem oraz gromadzić faktur czy rachunków, żeby udokumentować wydatki.

Ogólnie kredyt gotówkowy gwarantuje realizację również krótko-, jak i długoterminowych przedsięwzięć – w zależności od potrzeb konsumenta. Nie bez powodu zatem dostępny jest w zakresie kwot na jakie są udzielane kredytu gotówkowe występuje tak ogromne zróżnicowanie. Zarówno minimalna, jak perfekcyjna suma takiego zobowiązania jest wyznaczana indywidualnie przez każdy bank. Kolejną reprezentatywną cechą kredytów gotówkowych jest minimum formalności. Osoby, jakie systematycznie od jakiegoś czasu korzystają z usług danego banku taki kredyt mogą zdobyć niemalże od ręki. Bank bo na bieżąco monitoruje stan ich rachunku, w związku z czym jest prawidłowo zorientowany w kwestii ich pieniężnej historii. Jak najbardziej, nie oznacza to wcale, że konsument nie musi odpowiadać pewnym kryteriom.

Żądana jest od niego przede wszystkim zdolność kredytowa – w takim zakresie, by spłata zobowiązania nie stanowiła kłopotu. W tym kontekście niesłychanie ogromne znaczenie ma to jaką historię kredytową posiada konsument w Biurze Informacji Kredytowej. Jakikolwiek wniosek jest sprawdzany w tej instytucji. Stałym konsumentom banków systematycznie wywiązujących się z umów o wiele łatwiej jest zdobyć kredyt gotówkowy.