Dzisiejszy świat zbudowany jest w taki sposób, że bardzo wielokrotnie zdarzają się w nim rzeczy nagłe i niezrozumiałe, których człowiek nie był w stanie przewidzieć. Taki rozkwit sytuacji nie powinien zdumiewać absolutnie nikogo, bo współczesne czasy mają to do siebie, że lubią płatać figle. Wobec takiego rozwoju wypadków, niezwykle często przedmiotem dyskusji są tematy z gatunku przewidzenia oraz zabezpieczania się przed zdarzeniami losowymi. Z tego także powodu, dużo osób zastanawia się, czy warto znać oraz pojąć jakąkolwiek sztukę walki, na przykład karate.

Wydaje się, że riposta na to pytanie przystaje do prostych i jest dość bezdyskusyjna. Z pełnym przekonaniem wolno ogłosić, że warto znać karate, bo na pewno nie wynika z tego nic złego (chyba, że dla potencjalnego przeciwnika). Wręcz przeciwnie! Trafne opanowanie takiej sztuki walki, jak karate, może uczynić, że taki człowiek zyska na tym w każdym momencie swojego życia. Co najistotniejsze, potencjalne korzyści są w stanie być dla niego niesamowicie pozytywne, a nawet postanowić o dalszych losach jego życia.

Całość kłopotu wolno sobie wyobrazić na bazie prostej sytuacji. Każdy perfekcyjnie zdaje sobie sprawę z faktu, że w dzisiejszych czasach niezwykle kultowym zjawiskiem są przeróżnego typu napady, kradzieże oraz rozboje. Co chwilę się słyszy o tego typu wypadkach, ponieważ nadzwyczaj niejednokrotnie nikt nie pomógł ofierze w obawie przez swoim własnym życiem oraz zdrowiem. Korzystna znajomość karate może uczynić, że potencjalna ofiara może efektywnie się bronić oraz unieszkodliwić przeciwnika, zapobiegając tym samym prywatnemu uszczerbkowi na zdrowiu oraz utraty mienia. Karate może też również być korzystne dla młodych osób, zwłaszcza dla tych, którzy uczęszczają do szkoły. Każdy perfekcyjnie wie, że w szkole obecna jest pośród rówieśników różnego typu przemoc. Takie karate może pomóc skutecznie się bronić i dać nauczkę na przyszłość ewentualnym oprawcom. W jaki sposób widać, na podstawie przytoczonych przykładów można stwierdzić, że warto znać sztukę walki karate.