Stworzony przez nas innowacyjny wymarzony dom należy ogrzać. Przed nami stoi wybór czym oraz jak będziemy ocieplać nasz dom jednorodzinny. Jaki piec centralnego ogrzewania wybrać? Aktualnie na rynku obecnych jest dużo firm zajmujących się wytwórczością i sprzedażą pieców. Branża też niezmiernie prędko się rozwija, powstają coraz to innowacyjne, konkurencje firmy dlatego mamy rozległy wybór. Do wyboru mamy piece zasilane na paliwa stałe – węgiel, eko groszek czy miał – lub paliwa ciekłe/płynne – gaz oraz biopaliwa. Należy zastanowić się nad wyborem typu zasilania bo odbije się to później na kosztach ogrzewania. Jedne paliwo jest znacznie bardziej kaloryczne od drugiego tudzież to drugie jest tańsze od pierwszego. Wypada także przekalkulować jaka moc grzewcza jest nam przydatna.

Wolno wypytać znawców lub przedstawicieli korporacji, jakie piece są odpowiednie do danego typu paliwa i jaki najprzyzwoiciej sprawdził by się w domu o danym metrażu – wypróbuj mini kominek na drewno. Jest to ważne bo do każdego pieca instaluje się inną instalację oraz zachowuje się innego typu ubezpieczenia bezpieczeństwa. Przed kupnem pieca do domu wypada uwzględnić jaką moc potrzebujemy. Piec nie może być za ogromny ani za mały. Moc ma obowiązek być optymalnie dobrana do naszego zapotrzebowania. Przez zakupem powinniśmy uwzględnić parę elementów takich jak stan ogrzewanego budynku oraz stan izolacji. Liczba osób zamieszkujących mieszkanie również ma ogromne znaczenie.

Najważniejszym niemniej jednak wskaźnikiem jest ogólna powierzchnia wszystkich pomieszczeń i to czy piec służyć będzie też do podgrzewania wody użytkowej ( przy obliczeniach należy wtenczas dodać około 30 procent mocy). Piece o mocy 12-15 kW ostrożnie wystarczają do ogrzania nawet dwustu metrów kwadratowych domu. Moc pieca oblicza się zwielokrotniając przestrzeń pokoi użytkowych (w metrach kwadratowych) poprzez wysokość tych pomieszczeń i mnoży przez 40 kiedy posiadamy nowiutką, właściwą izolację bądź też przez 60 w wypadku słabej izolacji. Wynik mocy pieca otrzymywany jest w watach. Obliczenia możemy wykonać sami. Profesjonalista, znający się na rzeczy, zrobi to jednakże lepiej.