W ludzkich tradycjach mamy obrządek dawania upominków. Nie jest to przymus, lecz niezmiernie miły oznaka pamiętania o ważnych datach naszych bliskich. Mamy przeróżne okazje do dawania upominków: urodziny, imieniny, rocznice, istotne jubileusze czy święta.

Parę razy w życiu pojawia się okazja, na którą dawany prezent powinien być niesztampowy. Taki z pewnością musi być prezent dla chłopaka. Nie przynosimy solenizantowi kwiatów, skarpet, artykułów kosmetycznych lub innych przedmiotów, których żywot jest bardzo krótki. W zamierzeniu podarunek dla osiemnastolatka powinien znamionować się odpornością oraz oryginalnością. W wielu przypadkach niemniej jednak zapominamy, iż nie są to kolejne z rzędu urodziny, jakkolwiek urodziny wybitnie ważne. W owym czasie bowiem wkracza się – przynajmniej teoretycznie – w ogólnie pojętą dorosłość, wobec tego prezent dawany z tej okazji ma obowiązek być pamiątka na resztę życia. Inaczej to bezsprzecznie wygląda, gdy podarunek wybiera najbliższa rodzina, inaczej zaś wybierają podarunek przyjaciele.

Stale jednak powinno się pamiętać o tym, aby była to rzecz właściwie upamiętniająca osiemnaste urodziny. Generalnie rzecz ujmując, to bodaj każdy z nas uwielbia otrzymywać prezenty. Tak samo dużą przyjemność powinno sprawiać ofiarowanie takowych przedmiotów. Na pewno możemy z zadowoleniem patrzeć na to, jak obdarowywany człowiek rozpakowuje i cieszy się z otrzymanych dóbr. Warto jednakże pamiętać, że należy właściwie wybrać podarek, aby jednostka go otrzymująca nie musiała udawać zadowolenia.

Trudno jest wybierać prezenty oryginalne, które powinny takie być z racji okazji. Jak w związku z tym właściwie wybrać dla przyjaciela na przykład podarek dla chłopaka? Przede wszystkim pamiętajmy, żeby był to przedmiot trwały, na który za kilkadziesiąt lat dana jednostka spojrzy oraz z uśmiechem nadmieni swe magiczne urodziny, kiedy to wkroczyła w dorosłość. Poza tym przyjaciele mogą pokusić się przy wyborze prezentu na przymrużenie oka, co z pewnością spowoduje wybuch śmiechu podczas rozpakowywania podarunku przez solenizanta. Zapomnijmy więc o kupowaniu prezentu na ostatnią chwilę, albowiem poniekąd przenigdy nie uda nam się utrafić adekwatnie.