Przyszedł czas na renowację dachu, który w przeszłości pokryty był papą bądź też blachą? Na pewno nie każdy z nas wie jak postępować w czasie jego odnowy. Oto kilka wskazówek jak trzeba w takim wypadku postępować. Główną działaniem jaką musimy zrealizować jest oczyszczenie starego pokrycia z wszelkiego typu zanieczyszczeń. Jeżeli powstały na nim pęcherze trzeba je ponacinać, wysuszyć palnikiem gazowym a po pewnym czasie podkleić. Jeśli natomiast powstały fałdy, należałoby je naciąć oraz podkleić, bądź też do głębi je anulować.

Renowacje dachów z blachy dachowe wolno zrealizować wykorzystując współczesne preparaty. W takim przypadku wszystkie uszkodzone miejsca dopełniamy masą zbrojoną matą z włókna szklanego – przetestuj też płytki dachowe. Na tak przygotowane podłoże nanosi się za wsparciem pędzla preparat bitumiczny, którego zadaniem jest nasączenie oraz zmiękczenie papy. Solidność tego rozwiązania szacuje się na około 20 lat jednakże nie jest to tania inwestycja. Występuje wiele sposobów renowacji dachów pokrytych papą w zależności od ich uszkodzenia, my przedstawiliśmy tylko jeden z nich. Coraz to więcej obszarów zielonych, parków lub ogrodów przeznacza się dziś pod zabudowę.

Twórcy pap odnaleźli rozwiązanie tego kłopotu- wzbogacili własne oferty o kolejny produkt, a mianowicie o specjalną papę zgrzewalną sprzyjającą do izolacji dachów zielonych, która chroni dach przed przerostem korzeni roślin. Blacha do dachów zielonych składa się aż z dziewięciu powłok (od dołu): podłoże betonowe wykonane ze spadkiem; impregnat; blacha podkładowa; blacha odporna na przerastanie poprzez korzenie roślin; mata gromadząca wodę; mata drenażowa; mata filtracyjna; warstwa wegetacyjna; strefa roślin. Blacha tego rodzaju nie jest jednak przeznaczona do hodowania wszystkich rodzajów roślin, wybierając je musimy wziąć pod uwagę ich łatwość aklimatyzacji oraz przede wszystkim wartość akceptowalnego obciążenia konstrukcji dachu. Kolosalną zaletą tego rodzaju blachy dachowe jest między innymi ogromna odporność poszczególnych warstw na szkodliwe warunki atmosferyczne oraz asekuracja przed uszkodzeniami mechanicznymi. Miejmy nadzieję, że produkt ten w najbliższej przyszłości będzie cieszył się większą popularnością, bo któż z nas nie pragnąłby posiadać kawałka zieleni i spokojnego miejsca do odpoczynku tylko dla siebie?